Fujtajbl v sedačkách MHD. Ukrývají nebezpečné bakterie

Domácí
12. 9. 2017 04:14
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na začátku letošního roku web Metro.co.uk odhalil, že některé linky hromadné dopravy v Londýně nedodržují pravidelné čištění čalouněných sedaček. Společnost Bissell provedla namátkové kontroly a zjistila, že se v sedačkách vyskytují nebezpečné bakterie. Informaci uvedl web Metro.co.uk.

Každý den lidé cestují městskou hromadnou dopravou a všichni spoléhají na to, že jsou linky pravidelně čištěny a cestujícím tak nehrozí žádné onemocnění. Nicméně v Londýně narazili na tvrdou realitu. Některé čalouněné sedačky neviděly šampon snad celé věky.

Tamní společnost na čištění koberců Bissell se jednoho dne vydala na průzkum a během cesty metrem pracovníci odebrali vzorky z látkových sedaček. Když se dozvěděli výsledky, nestačili se divit. Výzkum odhalil přítomnost bakterií typu E. coli. Ta se nachází zejména v lidských a zvířecích exkrementech. A nyní také v londýnském metru na sedadlech. "Je velmi znepokojující, že jsme v sedačkách objevili bakterii E coli," uvedla expertka na hygienu Lisa Ackerleyová.

Jiné vzorky, odebrané z dveřních prostorů a držadel, odhalily zase přítomnost bakterií způsobujících například salmonelu. Jak se takové bakterie mohou dostat do hromadné dopravy? Podle odborníků jednoduše. Stačí, když si některý z cestujících po toaletě neumyje ruce nebo si s sebou přivede domácího mazlíčka, který svou potřebu během cesty neudrží.

K problematice se vyjádřil ředitel londýnského metra Nigel Holness. "Jsme odhodláni poskytovat v londýnské dopravní síti lepší služby. Každá linka má nyní přísnější plán čištění a to jak pro interiér, tak i pro exteriér vlaků. Chceme našim zákazníkům zajistit příjemné prostředí," uvedl.

V Praze čalouněné sedačky prohrály

Před lety se i v Praze řešila otázka, jak na čalouněné sedačky v MHD, které jsou na čištění velmi náročné a také finančně nákladné. Z hygienických důvodů proto látková sedadla postupně mizí a nahrazují je z velké části koženková, dřevěná nebo plastová. Pro údržbu jsou mnohem lepší variantou.

Podle tiskové mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové jsou postupy čištění pečlivé a jejich kontroly jsou přísné. "Co se týče autobusů, zajišťuje čištění jejich interiérů externí firma. Základní odstranění velkých nečistot zajišťují řidiči během služby. Denní úklid v rozsahu luxování a otření zádržných tyčí a otření okenních parapetů od prachu se provádí jednou za dva až tři dny. Následně se pak uklízí v měsíčních intervalech střídavě v rozsahu střední úklid a velký úklid. Po každém středním a velkém úklidu se provádí kontrola a přejímka vozu od externí firmy," vysvětlila. 

U tramvají zajišťuje veškerý úklid rovněž externí firma, která má na starosti i odstranění graffiti a doplňování suchého písku do sypačů. Úklid je podle Řehkové rozdělen na noční (malý úklid) a velký úklid, tedy generální úklid vozu včetně mytí karoserie zvenku. Poté se kvalita čistoty kontroluje namátkově. Řehková na závěr dodala, že podobný případ, který se odehrál v Británii, se u nás naštěstí nikdy neobjevil.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ