Čeští a slovenští vojáci, kteří 27. května 1942 podnikli úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se dočkají od České národní banky ocenění. U příležitosti 75. výročí jejich činu totiž plánuje vydat dvousetkorunovou pamětní minci. Návrh centrální banka zaslala do připomínkového řízení.
"Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazena zadní část bombou poškozeného Heydrichova automobilu. Při spodním okraji dvousetkoruny je název státu 'Česká republika'," popisuje podobu stříbrné mince ČNB navržené Irenou Hradeckou. Na lícní straně bude také informace o tom, že její nominální hodnota - ta sběratelská bude daleko vyšší - je dvě stě korun.
Na rubové straně dvousetkoruny je vyobrazeno okno s rozstřílenou zdí krypty pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. "V dolní části okna a na zdi pod oknem jsou zachyceny vodovodní hadice," uvádí se v návrhu. Pod zdí je umístěn text Operace Anthropoid a v druhém řádku letopočty 1942-2017.
O atentátu na Heydricha, který se stal v září 1941 zástupcem německé okupační moci v protektorátu Čechy a Morava, se rozhodla krátce po jeho nástupu československá exilová vláda v Londýně. Do výsadku nazvaného Anthropoid byli původně vybráni Slovák Jozef Gabčík a Čech Karel Svoboda. Poté, co se Svoboda zranil, ho nahradil Jan Kubiš pocházející z Dolních Vilémovic na Třebíčsku.
Záměr byl o to symboličtější, že Heydrich nebyl pouze protektorem, ale de facto třetím nejmocnějším mužem nacistického Německa. Mimo jiné byl generálem policie, vedl Hlavní úřad říšské bezpečnosti (RSHA - Reichssicherheitshauptamt), pod nějž spadalo i gestapo, a zpravodajskou službu Sicherheitsdienst. Byl i jedním z hlavních organizátorů holocaustu.
Gabčík s Kubišem byli vysazeni nad protektorátem spolu s výsadky Silver A a Silver B koncem roku 1941. K atentátu došlo 27. května v Libni v ulici V Holešovičkách. Heydrich bezprostředně atentát přežil, ale nakonec na jeho následky 4. června zemřel v nemocnici. V reakci na atentát nacisté zabili více než dva tisíce Čechů včetně spolupracovníků výsadku Anthropoid. Gabčík s Kubišem a pěti dalšími parašutisty (Josefem Valčíkem, Adolfem Opálkou, Josefem Bublíkem, Janem Hrubým a Jaroslavem Švarcem), padli 18. června 1942 v důsledku zrady dalšího výsadkáře Karla Čurdy po sedmihodinovém boji v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.