Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zasahuje na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování trestních řízení. Kvůli případu prohledává advokátní kanceláře, řekly mluvčí inspekce Radka Sandorová a mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková. Podle serveru Novinky.cz bylo zadrženo několik civilistů i členů bezpečnostních sborů. Aktuálně.cz uvedlo, že jde o čtyři policisty a několik dalších lidí.
"V rámci trestního řízení v současné době provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení. Součástí toho jsou i dotazované prohlídky advokátních kanceláří," řekla Sandorová. Doplnila, že v této fázi nelze informovat o počtu zadržených nebo obviněných. Podle Akutálně.cz se případ týká vynášení informací o kontrolách cizinců.
Sandorová nepředpokládá, že by inspekce ještě během úterý nové informace uvolnila. Informace o případu by inspekce měla sdělit až v příštích dnech. Případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství; jeho mluvčí Štěpánka Zenklová uvedla, že státní zástupci se dnes k případu rovněž nebudou vyjadřovat.
Podle Chaloupkové se domovní prohlídky konají na několika místech v Praze. Při všech prohlídkách jsou přítomni zástupci ČAK, jak to umožňuje zákon.
Podle České televize, která na zásah inspekce upozornila, je jedním z míst domovních prohlídek advokátní kancelář Beaty Kolcunové. Kancelář advokátky sídlí v horní části Václavského náměstí. "Omlouvám se, nyní nemohu mluvit, protože nemám čas," řekla dopoledne Kolcunová. Podle výpisu z rejstříku ČAK působí jako samostatná advokátka a věnuje se občanskému, dědickému, rodinnému, cizineckému, azylovému nebo přestupkovému právu.