Zbrusu nová kniha Miroslava Grebeníčka Hradba vzdoru rozlítila bývalé politické vězně. Je to stejné, jako když rasisté popírají holocaust, říkají.
Političtí vězni jsou prý nevěrohodné osoby, které jen „blábolí o komunistickém znásilňování". A monstrprocesy padesátých let byly opodstatněné: „To, co bylo předmětem trestního stíhání, bylo a je trestné ve všech státech a za všech režimů."
Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček ve své nové knize, v níž obhajuje svého otce, sadistického vyšetřovatele z uherskohradišťského kriminálu, ťal do živé paměti lidí, kteří okusili rudé násilí na vlastní kůži.
Je to kniha psaná v podobném duchu, jako když jiní autoři popírají existenci holocaustu, myslí devětasedmdesátiletý farář Stanislav Lekavý. „Považuji ji za neseriózní diletantskou práci s množstvím chyb," přidává se Jan Janků, který strávil rok v cele smrti v uherskohradišťském kriminále.
Zcela zkresleně třeba Grebeníček popisuje příběh odbojové skupiny Hory Hostýnské, jíž se nezdráhá označit za teroristickou. Její členy pak líčí jako zločince, kteří se neštítili krást a vraždit. „On tam připisuje lidem, které jsem osobně znal, hanebné činy. Neprávem," zlobí se Janků.
ČTĚTE TAKÉ: V KSČM se přou o omluvu za minulost
Vše o kauze Grebeníček: výslechy, vzpomínky, obušky
Dvacet let od Listopadu sepsal komunista Grebeníček knihu
Lidumil, nebo vrah
Ještě více však pamětníky krutých výslechů dráždí, že Grebeníček mladší svého otce vykresluje jako lidumila, který vězně netýral, ale naopak jim pomáhal. „On byl brutální násilník," vzpomíná Janků, někdejší skautský vedoucí, kterého komunisti původně odsoudili k trestu smrti za velezradu, nakonec mu vyměřili "jen" doživotí. S obávaným vyšetřovatelem se poznal při výslechu. „Samozřejmě mě bil, prý abych si vzpomněl, jak s oblibou říkával."
Foto: Lucie Pařízková, Petra Mášová