<span>Hacker ukradl</span> z policejního počítače data o Starkovi

Domácí
21. 11. 2007 22:41
Příbramský boss Jaroslav Starka
Příbramský boss Jaroslav Starka

Příbramský boss Jaroslav StarkaMartin Szelong, dlouho utajovaný svědek v kauze podnikatele Starky, policistům sebral z počítače záznamy o vyšetřování případu. Hacker, jemuž policisté dali krycí jméno Samuel Mawewa, to dokázal přímo ve vězeňské cele, kde si za podvody odpykává trest z dřívějška. Slíbil totiž policistům spolupráci a ti mu dovolili připojit se na internet přes jejich počítač.

Hacker policii nabídl, že jí pomůže získat fotografie týkající se únosu a smrti Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana. Deník Mladá fronta Dnes již dříve uvedl, že Szelong podle svého vlastního tvrzení získal v roce 2003 přístup k počítači příbramského podnikatele Jaroslava Starky. V počítači údajně objevil snímky Krejčířova únosu, uložil je na zahraniční server a zašifroval k nim přístup. Policisté se k nim teď snaží dostat.

K tajným informacím se hacker podle svých slov dostal již v roce 2003. "Kontaktoval mě jeden člověk, jehož jméno nebudu uvádět. Přinesl mi přenosný počítač a řekl, že by potřeboval, abych z něho stáhl všechna data a zazálohoval je. Přihlašovací jméno do systému bylo: Jaroslav Starka," uvedl v rozhovoru pro MfD Szelong. Okopírovaná data, za něž měl dostat 10 tisíc korun, si ale uložil na internetu i pro sebe. Později se je měl pokoušet prodat, mimo jiné i Jaroslavu Starkovi.

"Ukázal jsem mu jednu stáhnutou fotku s Lambertem Krejčířem a řekl, že jsem mu přišel fotky nabídnout k prodeji. On mi řekl, že nic kupovat nehodlá. A vše ukončil otázkou: Víš, kdo je na těch fotografiích? Řekl jsem mu, že ano. A pan Starka se ke mně nahnul a řekl: Tak jestli s nimi budeš něco dělat, můžeš dopadnout jako ten na fotce - tedy zmizet," uvedl Szelong v rozhovoru pro MfD.

Zanedlouho se hacker dostal do vězení, s policií však začal spolupracovat až poté, co detektivové Starku zatkli. V rámci této spolupráce si Szelong vyžádal od policie počítač, vyšetřovatelům ale řekl, že má příliš pomalé připojení k internetu. Policisty přesvědčil, aby se mohl připojit přes jejich počítač. V tom ale byly veškeré údaje z vyšetřování, například výpisy telefonních hovorů lidí spojených se Starkou či výpovědi svědků. Vězeň policejní data odeslal na několik veřejných serverů a informace nabídl prostřednictvím e-mailů k prodeji. 

Kontaktoval mimo jiné uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, ministra vnitra Ivana Langra či šéfa poslaneckého výboru pro bezpečnost Jana Vidíma. Ve středečním pořadu Na vlastní oči Langr přiznal, že se jej Szelong sice pokusil kontaktovat, ministr vnitra ale podle svých slov na hackerův e-mail nereagoval. Dodal, že se věcí zabývá inspekce jeho úřadu.

Lambert Krejčíř je nezvěstný od 15. října 2002. Policie je přesvědčena, že jej nechal Starka unést a okrást o 28 milionů korun. Detektivové si myslí, že Lambert Krejčíř při únosu zemřel v autě a jeho tělo pak únosci kdesi zahrabali.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ