Advokáti bývalého vysokého manažera Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly podali na vyšetřovatele kauzy trestní oznámení. Nelíbí se jim způsob výslechu utajených svědků, na jejichž výpovědi celá kauza stojí, napsal server ParlamentníListy.cz. Halovi a dalším třem obviněným v kauze údajné korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) soud zamítl stížnosti, které si všichni obvinění podali proti umístění do vazby.
Hala je spolu s bývalým ředitelem ŘSD Petrem Laušmanem a bývalým právníkem podniku Robertem Wolfem a podnikatelem Jiřím Neužilem ve vazbě od Vánoc. Policie je stíhá za údajné machinace při pronájmu pozemků pro výstavbu dálničních odpočívadel.
Z dokumentů stížnosti a trestního oznámení na vyšetřování Michala Haly podle serveru vyplývá, že obvinění Haly stojí na výpovědi dvou utajených svědků. A právě jejich výslechy Hala a jeho obhájci zpochybňují.
Advokáti upozorňují na to, že výslech jednoho ze svědků trval téměř šest hodin, přičemž prý za celou dobu svědek zodpověděl čtyři dotazy, kdy odpovědi zabraly pouhé dvě strany dokumentu. Obhájci z toho dovozují, že svědek vypovídal pod nátlakem. Tvrdí také, že výslech zmíněného svědka se konal v době, kdy vyšetřovatel prováděl jiný vyšetřovací úkon. V praxi by tak musel být v jeden okamžik na dvou místech současně.
Výslech druhého z utajovaných svědků se prý konal opakovaně, a advokáti tak spekulují, zda to bylo z důvodu toho, aby se svědek svou výpověď "řádně naučil". Navíc poukazují na to, že výslech tohoto svědka byl v jednom případě proveden jako neopakovatelný úkon, ale bez přítomnosti soudce. Jde tak prý o hrubé porušení zákona.
I utajení svědků advokáti Michala Haly zpochybňují. Tento institut je totiž prý využíván pouze tehdy, nelze-li jinak zajistit bezpečí svědka, kterému navíc hrozí v souvislosti se svědectvím újma na zdraví nebo jiné vážné nebezpečí jemu či jeho blízkým. To advokáti jednoznačně odmítají.
Jeden z tehdejších manažerů ŘSD uzavřel podle policie v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování odpočívadel na dálnicích D47 a D5. Kdyby stát pronajímal pozemky bez prostředníků, mohl podle kriminalistů získat více než 264 milionů korun, které inkasovaly na jeho úkor soukromé firmy.
Dva bývalé manažery ŘSD policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Někdejší právník podniku je stíhán pouze pro druhý z trestných činů.
Třiapadesátiletý majitel dvou společností je podezřelý z toho, že v letech 2005 a 2006 dal jako úplatek za uzavření smluv jednapadesátiletému exmanažerovi ŘSD 15 milionů korun. Kromě toho prý muži zajistil vlastnictví bytu v Krkonoších v hodnotě nejméně 1,7 milionu korun. Policie jej stíhá pro trestné činy podplácení a porušování povinností při správě cizího majetku.
ŘSD také podalo začátkem ledna trestní oznámení kvůli převodům pozemků v okolí pražské Ruzyně. Do údajně nevýhodných transakcí týkajících se výstavby Pražského okruhu prý byla zapojena i část bývalého vedení ŘSD, tedy například i Laušman nebo Hala. Hala to však ve svém prohlášení popřel. "Skutečností je, že v době, kdy byly předmětné pozemky vykupovány, jsem ještě v ŘSD vůbec nepůsobil. Naopak v době, kdy byly pozemky prodávány, jsem již v rámci ŘSD nepůsobil v žádné pozici," napsal Hala.