Halík: S Dukou si rozumíme. Až na vztah církve k moci

Domácí
25. 3. 2018 17:01
Tomáš Halík.
Tomáš Halík.

Teolog, filozof, profesor Univerzity Karlovy a kněz pražské Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík (69) ve velikonočním rozhovoru pro nové vydání časopisu TÝDEN hovoří o vztahu k českému arcibiskupovi Dominiku Dukovi, o budoucnosti českých katolíků i o "křesťanských tradicích", k nimž se v čase uprchlické krize kdekdo hlásí.

Halík: Koho by dnes Ježíš hnal bičem z chrámuVeřejnost nedostává přes média zrovna pozitivní informace o stabilitě v římskokatolické církvi. Může za to třeba i často medializovaný rozpor mezi vámi a panem arcibiskupem Dukou. Jak to vše vnímáte?

Církev je součástí společnosti a je rozdělená podobně jako společnost, a hranice nevedou mezi jednotlivými církvemi a náboženstvími, nýbrž skrze ně, napříč. Mezi věřícími katolíky, protestanty, židy, muslimy i buddhisty jsem při svých cestách po všech kontinentech planety Země poznal opravdové světce, lidi hluboké moudrosti a lásky, ale také bigotní omezence, arogantní "majitele jediné pravdy" i pokrytecké podvodníky. Tak je tomu ve všech náboženstvích. S Dominikem Dukou jsme přátelé padesát let, spolupracovali jsme v disentu, v centru podzemní církve. Rozumíme si v mnohém, s výjimkou vztahu církve k politické moci. Vím, že arcibiskup ve svém postavení nemůže být ve vztahu k hlavě státu tak svobodný jako já, nicméně náš názor na to, kde je hranice mezi vstřícnou loajalitou a zahanbující servilitou, se prostě liší.

Jak se díváte na dopis Dukových odpůrců papeži Františkovi a jak na list prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu, v němž mezi řádky doporučuje prodloužení Dukova mandátu?

Dopisy kritických věřících i prezidenta Zemana do Vatikánu nemají žádnou cenu, jsou spíš kontraproduktivní. Vatikán je alergický na nevyžádané rady a zejména na zasahování státu do jmenování či odvolávaní biskupů. O to se už snažily diktatury, včetně komunistických papalášů. Nejde o to, zda kardinál Duka půjde do penze za tři nebo dvacet tři měsíců, ale o to, jak bude církev vypadat za deset nebo dvacet let. A to je třeba připravovat už nyní.

(Poznámka redakce: Každý biskup či arcibiskup se po dovršení 75 let, tedy takzvaného kanonického věku, musí vzdát úřadu, Dominik Duka stanovené hranice dosáhne 26. dubna. Papež může mandát biskupa prodloužit, obvykle o dva roky).

Jakou roli hrají v obrazu dnešní katolické církve média?

Mediální obraz církve u nás je většinou povrchní a komicky zkreslený. Většina českých médií postrádá odborníky na náboženské záležitosti, kteří jsou v zahraničí samozřejmou součástí prestižních redakcí.

* Jak profesor Tomáš Halík vnímá proklamace části české veřejnosti, která se pod dojmem uprchlické krize hlasitě přihlašuje ke "křesťanským tradicím"?

* Jaký je vztah českého kléru k papeži Františkovi?

* Na jaké společenské výzvy by se měla pokoušet odpovídat dnešní římskokatolická církev v českých zemích?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. BŘEZNA.

Halík: Koho by dnes Ježíš hnal bičem z chrámu

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Michal Doležal

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Omezení odkladů zahájení povinné školní docházky Sněmovna schválila

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ