Česká republika je připravená poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně. Řekl to v pondělí v Tiraně český ministr vnitra Jan Hamáček po jednání se svým albánským resortním kolegou Sanderem Lleshajem.
Spolupráce na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově, patřila k hlavním tématům setkání Hamáčka s Lleshajem, informovalo na svém webu české ministerstvo vnitra.
Návštěvou albánské metropole zahájil místopředseda české vlády Hamáček čtyřdenní cestu do tří balkánských zemí, na níž ho doprovázejí policejní prezident Jan Švejdar a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. Po Tiraně v následujících dnech postupně navštíví v úterý a ve středu Severní Makedonii a ve čtvrtek zavítá do Srbska.
"Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy," řekl Hamáček ke své nynější zahraniční cestě.
V této souvislosti dal najevo, že Česká republika je připravená "poslat do Albánie policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila". Podle jeho vyjádření je to jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy.
Češi trénují albánské policisty
Hamáček a Llheshaj rovněž hovořili o aktuálním dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích. O možném dopadu tohoto vývoje v Řecku a o preventivních opatřeních v pondělí mimo jiné jednala v Sofii i bulharská vláda.
Ministr Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která 1. května vstoupí v platnost. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.
České ministerstvo vnitra připomnělo, že v předchozích letech ČR s Albánií uskutečnila řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře podle mezinárodních standardů.