Hamáček: Čunkův úřad je zralý na nucenou správu

Domácí
1. 7. 2007 16:51
Jiří Čunek
Jiří Čunek

Jiří ČunekMinistr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) je podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Jana Hamáčka (ČSSD) zodpovědný za to, že je ohrožena možnost čerpání prostředků z evropských fondů. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má koordinaci čerpání na starosti, není řízeno, prohlásil poslanec v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Čunek, kterého policie stíhá pro podezření z korupce, se prý věnuje zejména své kauze, z úřadu prý navíc odešlo mnoho kvalifikovaných úředníků. Podle Hamáčka je nutno urychleně připravit krizový scénář, který by situaci řešil. Čunek však řekl, že ministerstvo bylo špatně nastavené a nefungovalo v minulosti, proto nyní mění jeho strukturu.

Evropská komise dosud neschválila Národní strategický referenční rámec, aby mohla Česká republika začít čerpat prostředky z EU. Strategický dokument má na starosti Čunkův úřad. Hamáček tvrdí, že od října, kdy na přípravě rámce pracoval tehdejší ministr Petr Gandalovič (ODS), se k dotažení dokumentu neučinilo nic. Ministerstvo je podle něj paralyzováno a "zralé na nucenou správu". Řekl, že pokud vláda s nějakým scénářem nepřijde, reálně hrozí, že Česká republika nebude moci čerpat 780 miliard korun, které vyjednala vláda ČSSD.

Podle Čunka je však Česko v jednání nejrychlejší ze zemí, které rámec předložily jako poslední. Řekl, že EU kritizuje zejména "architekturu" plánu, která vznikla za vlády ČSSD, a je příliš složitá. Nelíbí se jí prý například velký počet operačních programů, který přináší administrativní obtíže.

Čunek prohlásil, že při příchodu na ministerstvo stál před volbou strukturu ponechat, nebo změnit, což by vedlo k dalšímu zdržení čerpání. K tomuto kroku však podle něj nebyla politická vůle. Snažil se prý alespoň co nejvíce opravit původní koncepci.

Čunek musí něco udělat

Za vážnou považuje situaci také místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. Myslí si však, že velká část problémů pochází z minulosti, jelikož byl systém čerpání připraven příliš složitě, Čunek však teď podle něj musí situaci řešit.

"Máslo na hlavě mají všichni, ale primární politickou zodpovědnost dnes nese vicepremiér Čunek a ten je tím mužem, který s tím může a má, dokonce bych řekl musí, něco zásadního udělat," řekl Liška. Dodal, že ministerstvo nyní koordinační roli neplní dobře. Koalice podle něj vede o problému rozhovory, protože považuje za důležité, aby fondy byly využity. Žádoucí by podle něj byla větší angažovanost vedení vlády. Důležité je také změnit systém čerpání, aby byl co nejjednodušší pro konečné uživatele, například obce, firmy, vědce nebo neziskové organizace.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS) Česko o peníze nepřijde, jde prý o tempo čerpání. Tvrdí, že není v EU zdaleka jedinou zemí, která není připravena. Řekl, že Čunek byl v době nástupu do funkce pod tlakem ze dvou stran. Na jedné straně se musel vypořádat s příliš složitým konceptem čerpání, který byl vymyšlen za vlády premiéra Jiřího Paroubka, na druhé straně se ozývaly hlasy, že není čas ho měnit. Snažil se prý zorientovat a jít středovou cestou.

Vondra uvedl, že nyní Čunek musí dotáhnout jednání o strategickém rámci k podpisu. Věří, že v létě bude uzavřeno. Operační programy jsou podle něj připraveny, takže nečeká nějaký zásadní problém. Vláda bude problému věnovat pozornost.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ