Koaliční sociální demokraté vítají vznik Národního investičního plánu, který chce v pondělí prezentovat premiér Andrej Babiš (ANO). Podíleli se na jeho přípravě. Trvají ale na tom, aby v zemi zůstávalo víc ze zisku velkých zahraničních firem, například formou digitální nebo bankovní daně. K rozvoji ČR nestačí jen prezentace seznamu zamýšlených investic, bude to něco stát, sdělil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Zdůraznil, že jde o seznam investic, kde není jasné, jak se budou financovat.
"Dobrovolný investiční fond, jak navrhuje pan premiér, přinese maximálně pár jednotek miliard, my se ale musíme bavit o bilionech korun," uvedl Hamáček.
Vláda musí podle něho začít vést diskusi o tom, kde na investice najde peníze. "A proto je podle sociální demokracie potřeba, aby velké zahraniční firmy, které v ČR vytvářejí velké zisky a odvádějí je do zahraničí, část zisku ponechaly v ČR, a mohlo tak být investováno do českých občanů," uvedl. První vlaštovkou je podle Hamáčka digitální daň, kterou Česko zavádí, další může být bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD. S tou ale Babiš nesouhlasí.
Také podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jde spíše o seznam než plán. "Protože plán znamená, že jsou tam nějaké priority, harmonogram a také výčet toho, kde se na to vezme," řekla novinářům před pondělním zasedáním vlády.
Za své ministerstvo považuje za důležité dva návrhy související se stárnutím populace a s demografickým vývojem. Maláčová požaduje, aby se stát zavázal, že bude každý rok investovat do desítek tisíc startovacích bytů. Zároveň podle ní bude důležité zhruba do roku 2030 postavit domovy pro seniory s přibližně 12 tisíci až 15 tisíci dodatečnými místy.
Národní investiční plán
Národní investiční plán pro příštích 30 let obsahuje více než 20 tisíc investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Sociálnědemokratičtí ministři byli podle Hamáčka odpovědní za přípravu přehledu možných investic jimi spravovaných ministerstev. Podle pondělního rozhovoru Babiše pro Lidové noviny jsou hlavními prioritami doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu, dále zdravotnictví, energetika, klima a kyberbezpečnost. Premiér v rozhovoru uvedl, že plán neřeší zajištění financí, je to databáze investic. Ty pak budou zohledněny v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. "Je to taky silný argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojový fond," řekl premiér.
Národní rozvojový fond je společný projekt státu a čtyř největších komerčních bank. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Zřízení fondu navrhl premiér místo sektorového zdanění bank, který prosazovala ČSSD. "Příští týden se bude žádat o licenci," řekl Babiš deníku. Předpokládá, že banky budou mít zájem o velké investice.