"O nás bez nás"
Hamáček: Trauma mnichovské dohody nelze zapomenout

29.09.2018 17:52

Trauma mnichovské dohody nelze podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka zapomenout. Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci, uvedl v den 80. výročí podepsání mnichovské dohody Hamáček na Twitteru.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jeroným Pražský b. (4 hlasy) 29.09.2018 20:32

    No a dnes, o osmdesát let později, je Německo už zase nepřítel, když...

  • tyden tyden (2 hlasy) 30.09.2018 01:16

    oranzove prase uz vi, ze ve volbach dostanou poradne na pr*del, tak...

  • David Lejdar (1 hlas) 29.09.2018 18:47

    Spolupráce typu: "UK, Polska a několik dalších vtrhli s USA na...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Hamáčku, tak Mnichovská dohoda se fakt nedá zapomenout ( i když 8 mlaďasů z 10 vůbec neví o co jde). Dnes jsme ve stejném útočném paktu NATO i s těmi co nás v Mnichově zradili, tak jako s těmi co nás okupovali a připravili o život 360 tis. občanů Československa.

0 hlasů

oranzove prase uz vi, ze ve volbach dostanou poradne na pr*del, tak liza koule bruselskem bolsevikum a doufa, ze mu pak kaji nejakej teplej flicek :-))))))


mnichovska dohoda samozrejme nebyla zadnym produktem ustrasenosti, ale vypocitavosti.
takzvane zapadni "demokracie" daly prednost spojenectvi s Hitlerem a obetovani CSR, jenom kdyz pak spolu s Nemeckem budou moci zautocit na Rusaka.
Jsou o tom nastesti zaznamy v OSN.
o tom jak si pocina dnesni demokraticky svet neni terba nic psat.
humanitarni bombometcici vyzbrojuji teroristy, kterym rude vemeno v redakci rika "umirnena opozice", zalozili Islamsky stat, aby se jim ta ropa lepe kradla, v podstate financuji nacisticky banderistan....
Takze se nezmenilo vubec nic.
a podobne jako Emil Hacha, i dnesni verchuska hyka, jak se mame dobre a je krasne, ze mame takove spojence, kteri zcela nesobecky siri tu SVOJI skvelou demokracii po svete :-)))))

2 hlasy

No a dnes, o osmdesát let později, je Německo už zase nepřítel, když do Evropy pozvalo muslimy, které se arogantně snaží nacpat ostatním. I nám.

4 hlasy

Spolupráce typu: "UK, Polska a několik dalších vtrhli s USA na vlastní pěst bez mandátu OSN do Iráku, a EU partneři aby se koukali starat o důsledky toho do nebe volajícího diletantismu který se tam odehrál mezitím co aktéři té invaze odmítají i namáhat prst když přijde na humanitární otázky" ?

A co je dnes některým například do otázky Tibetu? I český prezident přece rád pro trochu byznysu podepíše "Mníchovskou dohodu" ohledně Tibetu, co?

***

Každopádně, ohledně té Mníchovské dohody, nemíním dělat jakoby "ďáblova advokáta", a koneckonců se téma podobně týče i Pruska (o kterém nacisté a potom i spojenci rozhodovali bez Prusů). Ale pro upřesnění, ohledně té Mníchovské dohody to bylo poněkud komplexnější než, že Francie a UK strachy v koutě.

Specificky jde o záležitost kolem konce 1. světové války, kde se mělo věci jako údajné "O nás bez nás" sudetských občanů, předešle Rakousko-Uherska a následně Československa, a i věci kolem postojových rozdílů USA-Wilsona a státy Dohody (viz například, že USA nevstoupili do Společnosti národů, organizace založená Versaillskou mírovou smlouvu, kterou Senát USA neratifikoval).

Což v některém pohledu jistěže "historické detaily". Ale právěže se stále má nejeden případ kde EU ani například Rada Bezpečnosti OSN se nezdá jako by měla jasno dle čeho se tedy určuje hranice a kdo má to "právo národního sebeurčení". Co se týče zemí v Africe, kde vícero hranic byly určené koloniálními velmocemi a tím někdy i rozdělující národ který je následně na obou stranách hranice do postraní strčenou minoritou, a dále i například Katalonska, Krimu, Kurdistánu, Tibetu, a dalších - ohledně čehož bych osobně argumentoval, že by se mělo mít objektivní mezinárodní právo schopné se těmito věcmi vypořádat, místo aby se každý konflikt odehrál akorát na základě toho, že se některé velmoci mezi sebou udělají kompromis jak se jím zrovna hodí i kdyby tím kompromisem sobě podkopávali "právo na národní sebeurčení" (jakože když "Katalonci nemají právo na sebeurčení, tak proč by měli mít Španělé, EUané, atd.).

1 hlas

Tudíž bych s p. Hamáčkem sice souhlasil, že je důležité prosazovat "sílu práva", ale právěže poněkud problém je ohledně toho když je to "právo" určené zákony od "početně silnějších", kteří si zákony dělají jak se hodí jím.

Specificky v Německu se po 2. světové válce má tzv. Radbruch’sche Formel*, což je odvozené od spisu "Zákonné bezpráví a nadzákonné právo" (Gesetzliches Unrecht und übergesetzliches Recht). To právěže poněkud poukazuje na problém který se argumentativně má také když se tváří, že je na zákonech španělského občanstva jestli Katalonsku umožní se osvobodit od poněkud jak vynuceného manželského svazku.

*
https://de.wikipedia.org/wiki/Radbruch%E2%80%99sche_Formel

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov