Hamižní čeští rybáři skoro vyhubili Ptáka roku

Domácí
6. 4. 2015 18:00
Potápka černokrká.
Potápka černokrká.

Duben je měsíc ptactva. Pardon, měsíc vymírajícího ptactva. Třeba letošního Ptáka roku potápku černokrkou v Česku téměř vyhubili chovatelé kaprů, i když hnízdívala na stovkách rybníků. Vymírají i sýčkové či rackové. Krijé-krijé!

Bíbit-bídit, ozývá se z Hradeckého rybníka u Tovačova. Ano, účastníci jarní ornitologické vycházky mají mimořádné štěstí, setkávají se s Ptákem roku 2015. Po hladině se totiž prohání potápka černokrká, jež se zrovna vrátila ze zimoviště někde na jihu Evropy či z Tuniska. Další osud této krásně vybarvené potápky, jejíž hlava připomíná indiánského náčelníka s tvářemi pomalovanými válečnými barvami, však zřejmě bude dost děsivý. "Teď jsou rybníky čerstvě napuštěné, voda čistá, vše se zdá ideální k zahnízdění. Jenže kapři jim postupně vodu zakalí, takže ptáci nebudou schopni nakrmit mláďata, neboť potápky se při lovu řídí výhradně zrakem. Nová generace je tedy odsouzena k smrti hladem," na rovinu říká ornitolog Adolf Goebel, který vede exkurzi po rybnících.

Zatímco v šedesátých letech se chovalo 200 kilogramů ryb na hektar vodní plochy, dnes je to 450 kilo. Přírodovědcům se intenzivní rybníkářství nedaří zbrzdit ani v chráněných krajinných oblastech, jakou je například Třeboňsko. I tam si prý rybníkáři dělají, co chtějí, což začalo už divokou privatizací vodních ploch v devadesátých letech "Mrzí mě, že nechtějí pochopit, že nejen ryba má v tomhle státě právo na přežití," kroutí hlavou Josef Chytil, přírodovědec z Moravské ornitologické stanice v Přerově.

Ještě na počátku šedesátých let přitom stavy potápek černokrkých popisoval zoolog Jan Hanzák takto: "Jednotlivé hnízdní kolonie mají i několik set párů." V roce 1989 už ale v českých zemích hnízdilo jen šest tisíc párů, v roce 2000 maximálně osm set a loni posledních padesát párů. Čtěte TÝDEN!

* Proč z přírody mizí i dříve běžné druhy ptáků?

* Proč už téměř vyhynul třeba sýček obecný, jenž dříve houkal z každého hřbitova, ale nyní v Česku hnízdí posledních deset až patnáct párů?

* A proč vědci netuší, z jakých příčin se radikálně snižují počty racků chechtavých?

* Kolik druhů ptáků už člověk vyhubil?

* Jak zabránit tomu, aby "naši" ptáci při přeletech přes Itálii, Maltu nebo Kypr neskončili svoji pouť v zavařovacích sklenicích coby vyhlášená lahůdka?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V REPORTÁŽI V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 7. DUBNA 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , ZUMA

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ