<span>Handicapovaní</span> se obrátí kvůli reformě na Ústavní soud<span></span>

Domácí
10. 12. 2007 20:42
Lidé s handicapem v novém roce sáhnou hlouběji do kapes.
Lidé s handicapem v novém roce sáhnou hlouběji do kapes.

Lidé s handicapem v novém roce sáhnou hlouběji do kapes.Lidem se zdravotním handicapem nastanou od ledna příštího roku těžké časy. Kvůli chystaným reformám budou muset sáhnout hlouběji do peněženek. Národní rada osob se zdravotním postižením proto chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

V současnosti zaplatí lidé se zdravotním handicapem v průměru necelých sedm stovek na doplatcích za léky a nutné pomůcky. Po Novém roce ovšem tato cifra vzroste. O kolik, to zatím není jasné. „Minimálně se však výdaje zvýší o poplatky za recepty, tedy v průměru o dvě stě korun," odhadl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Jeho tým už začal připravovat reakci na kroky ministerstva zdravotnictví. Chce podat stížnost k Ústavnímu soudu. Vyšší výdaje za léky totiž nejcitelněji zasáhnou do rozpočtů hadicapovaných. „Podle Ústavy mají lidé právo na důstojný život. Vyšší poplatky by znamenaly porušení tohoto práva," míní Krása.

 Diskriminace postižených

* Podle nejnovější studie se více než 60 procent lidí se zdravotním postižením setkalo s diskriminací. Zhruba stejný počet si myslí, že většinová společnost je málo informovaná o problémech, s nimiž se v běžném životě potýkají.

 

* Výzkum ukázal, že 56 procent lidí se zdravotním handicapem nemá placené zaměstnání. Přitom více než pětina uvedla, že zaměstnání aktivně hledá, ale bezvýsledně.

 

* Zhruba stejné procento handicapovaných  uvedlo, že na shánění práce samo nestačí. Právě v tom vidí sdružení osob se zdravotním postižením zásadní problém.

Sdružení se nezamlouvá ani plánované nové rozdělení invalidních důchodů, které navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad hodlá vytvořit tři stupně invalidní penze oproti stávajícím dvěma. To znamená, že penze bude handicapovaným osobám vyměřována podle přísnějších pravidel.

Řada lidí, kterým dnes stát vyplácí plný invalidní důchod, tak může přechodem do jiné kategorie o část peněz přijít. Taková změna je pro sdružení přijatelná pouze tehdy, bude-li v Česku dobře fungovat pracovní trh. „Mezi postiženými je řada lidí, kteří pracovat chtějí, ale nedaří se jim sehnat místo. Pokud jim stát vezme část důchodu, měl jim na oplátku zajistit práci," podotkl Krása.

Krása kritizuje také snížení příspěvku, který inkasují zaměstnavatelé zdravotně postižených. Doposud se tato částka vypočítávala z průměrné mzdy. Nyní ministerstvo stanovilo strop této podpory na 9 tisíc korun pro osoby s těžším zdravotním postižením, v ostatních případech se vyplácí 6 500 korun. „Snížení tohoto příspěvku může znamenat konec některých chráněných dílen," obává se Krása.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ