Zákopová válka mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a nespokojenými lékaři, ve které slouží jako rukojmí deset milionů obyvatel České republiky, stále nespěje ke konci. Byť Heger nově prohlásil, že je ochoten dál jednat s lékařskými odbory. Musejí však slevit ze svých požadavků a vyzvat členy, aby stáhli výpovědi," uvedl ministr v pořadu Otázky Václava Moravce. Jihomoravský hejtman Michal Hašek přišel s návrhem řešení, které by mohlo "zdravotnický uzel" rozmotat.
Vedle slíbených dvou miliard korun, ze kterých by čtvrtina připadla sestřičkám a nižšímu zdravotnímu personálu, navrhuje Michal Hašek ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, aby celou "neořezanou" částku dal na platy nemocničních lékařů.
Navýšení platu sestřiček by podle něho mělo pokrýt dalších půl miliardy korun, které by vláda mohla stáhnout z účtů zdravotních pojišťoven.
„Podle mých informací je v současné chvíli na účtech zdravotních pojišťoven 14 miliard korun. To jsou přece peníze, které by v tomto systému měly působit. Vezměte je odsud," řekl Hašek Hegerovi v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
"Chceme zvýšení tarifních platů, ne odměny"
Ministr zdravotnictví prohlásil, že je ochoten vrátit se k jednacímu stolu s lékařskými odbory, pokud vyzvou své členy, aby výpovědi stáhli. Zároveň by odboráři měli potvrdit, že nabídnuté zvýšení platů je dostatečné. Heger zdůraznil, že nebude ustupovat zvyšujícím se požadavkům lékařů. V současné chvíli se on i premiér Petr Nečas zaručili za zvýšení platů lékařů v průměru o pět až osm tisíc korun měsíčně.
S tím však nesouhlasí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „My přece nejsme nespokojeni s touto částkou. Jde o to, že ji nikdo negarantuje. Nepůjde totiž o zvýšení tarifních platů, ale o peníze, které v rámci osobního ohodnocení mohou rozdávat ředitelé nemocnic. A upřímně - po tom, co předvedl v posledních dnech například ředitel Motola Ludvík, který na nahrávce otevřeně hovoří o korupci, se nikdo nemůže divit," uvedl Kubek.
Ten zároveň zopakoval svou výzvu k lékařům, aby odmítali pracovat hodiny přesčasů, kterými si normálně zvyšují mzdu. „Je to mnohdy i proti zákoníku práce a taková vyčerpávající práce může ohrozit životy a zdraví pacientů," doplnil Kubek.
Člen předsednictva Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Miloš Voleman Českému rozhlasu-Radiožurnálu řekl, že ministr si dává ultimáta a odboráři nemají mandát k dalšímu ustupování. O jeho změnu by museli požádal členskou základnu.
"Pokud přijde nabídka, abychom se znova sešli, tak my se samozřejmě sejdeme. Ale dá se říct, že budeme muset znovu asi požádat členskou základnu o to, aby nám dala jakoby, dá se říct, mandát k dalšímu vyjednávání. Nebo respektive aby nám nastavila znova mantinely, ve kterých se bude vyjednávat," řekl Radiožurnálu Voleman.
Bezpečnostní rada státu
Kritickou situací se v úterý bude zabývat i Bezpečnostní rada státu. Podle posledních informací se totiž v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme hodlají své práce v nemocnicích vzdát zhruba čtyři tisícovky lékařů, tedy asi každý čtvrtý doktor.
Pokud se situace výrazně nezmění, od prvního března hrozí v některých nemocnicích i v celých krajích, že nebude možné zabezpečit především specializovanou akutní péči.
„Nemocnice se připravují i na tyto krizové scénáře. Stále ale doufám, že k tomu nedojde," řekl hejtman Hašek, který je spolu se svými kolegy-hejtmany na jednání rady přizván.