Hasiči na jihu Moravy častěji likvidují bodavý hmyz

Domácí
19. 7. 2018 10:11
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hasičům v Jihomoravském kraji se letos oproti loňsku podstatně zvýšil počet zásahů kvůli bodavému hmyzu. Od začátku června do tohoto týdne evidují 205 takových výjezdů, loni za stejné období 133. Informoval o tom mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči vyjíždějí bodavý hmyz likvidovat, když je ohrožen lidský život. Je tomu tak i v případech, kdy se hmyz usadí někde na veřejných prostranstvích, státních budovách, u nemocnic, škol a školek či kulturních památek nebo u dětských hřišť. "Hasiči však nejsou povinni ze zákona zasahovat u každého případu a na likvidaci hmyzu v soukromých objektech je potřeba povolat specializovanou firmu, pokud není ohrožen lidský život či zdraví," uvedl mluvčí.

Ještě častěji než letos za stejné období vyjížděli v roce 2016, šlo o 341 výjezdů. O rok dříve to bylo 236 výjezdů, v roce 2014 evidují 110 těchto výjezdů.

Hmyz se probouzí na jaře s teplými dny, s přicházející zimou se jeho činnost utlumuje a zásahů ubývá. Existují případy, kdy je likvidace hmyzu zbytečná nebo i předčasná. Hmyz totiž během dne migruje, a pokud jsou na nějakém místě včely, je podle Mikošky velká pravděpodobnost, že tam jen odpočívají v nejteplejších hodinách dne a k večeru se přesunou jinam.

Jednotlivé případy jsou si často dost podobné. Po příjezdu na místo hasiči zjistí, kde je roj, případně kde se nachází hnízdo a podle toho zvolí taktiku. Například v případě vos je neúčinnější dostat se přímo k hnízdu. K likvidaci se pak používá většinou insekticidní prostředek, vysavač, u rojících se včel pak odchycení roje.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/cocoparisienne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ