Hasiči: Pozor na františky a purpuru. Raději s hasičákem!

Domácí
22. 12. 2014 13:38
Hasič při zásahu.
Hasič při zásahu.

Hořící svíčky, prskavky nebo františky, purpura na rozpálené plotně nebo olej vznícený při smažení mohou lidem zkazit Vánoce, pokud nebudou dostatečně opatrní. Loni během tří vánočních svátků hasiči zasahovali u 165 požárů, z toho 26 bylo v domácnostech se škodou 1,7 milionu korun.

"Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

O loňských Vánocích hasiči vyjížděli ke vzníceným potravinám při vaření a požárům od svíček, při nichž v domácnostech hořely zejména adventní věnce, ubrusy, záclony, dárky nebo podlahy. Nejčastěji se hasily odpady v popelnicích a kontejnerech, takových požárů bylo celkem 70. Celkem loni v Česku při požárech od Štědrého dne do Nového roku zemřelo pět lidí a hmotná škoda přesáhla 120 milionů korun.

V Praze loni o vánočních svátcích hasiči zaznamenali 24 požárů, které způsobily škodu 92 tisíc korun. Přímo na Štědrý den hasili například oheň vyvolaný zábavní pyrotechnikou na balkoně a požáry od adventního věnce a spálených potravin, sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

"Hasiči doporučují pořídit si do domácnosti přenosný hasicí přístroj a autonomní hlásič požáru, který v začátku hoření upozorní obyvatele bytu na vznikající požár," dodala.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Středoškoláci si dnes a ve čtvrtek vyzkouší nanečisto volby do Sněmovny

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 02:11

Odbornice: Existuje riziko, že lidé podlehnou iluzi umělé inteligence

Domácí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Výzkum: Romové čelí anticikanismu už jako děti. Formuje jim celý život

Domácí
Aktualizováno: 16. 9. 2025 15:55

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ