Haviři se tu budu věšat, prorokují horníci z Paskova

Domácí
12. 12. 2015 16:20
Havíři ve výčepu u Dolu Paskov.
Havíři ve výčepu u Dolu Paskov.

Je 14 hodin a 5 minut, horníci Dolu Paskov zrovna vyfárali po ranní šichtě. "Včil s tym už nezrobime nic," rezignovaně komentují rozhodnutí těžařů, kteří šachtu v Paskově chtějí zavřít o rok dříve. "Potem se budu haviři věšat, jeden za druhym," říkají.

S tím věšením, to je drsný hornický humor. V toku řeči nad pivem v havířském výčepu u brány Dolu Paskov je ale i kus pravdy. "Většina mladších horníků splácí hypotéku nebo leasing, pro ně to bude zlé," uvažuje Vlastimil Šimčík. Odfáráno má sedmnáct let, v rubání, což je jedna z nejnebezpečnějších prací v černém podzemí. Uhlí rube až v tisícimetrové hloubce, v prachu a vedru. "Na rozdíl od mladších kolegů mám všecko poplacené. Jsem rozvedený, děti odrostlé, tak už nemusím šetřit ani na alimenty. Půjdu na pracák a nějak se protluču, než umřu. Kdybych měl rodinu, tak jsem ale hodně zoufalý," zpovídá se Šimčík mezi doušky piva, jimiž splachuje uhelný mour.

Havíři ve výčepu u Dolu Paskov.Nové rozhodnutí společnosti NWR (New World Resources), v níž má stále asi čtvrtinový podíl Zdeněk Bakala a firmě patří i OKD (Ostravsko-karvinské doly), přijali havíři z Paskova rozladěně. Těžaři chtějí ztrátový Důl Paskov zavřít nejpozději do konce příštího roku, původní dohoda se státem přitom počítala s provozem šachty do roku 2017 a posléze s příspěvkem vlády 600 milionů korun až na roční odstupné. Jenže se silvestrovskou půlnocí dohoda téměř jistě přestane platit, neboť padne zásadní podmínka smlouvy, tedy aby cena černého uhlí tři čtvrtletí po sobě neklesla pod 110 dolarů za tunu, což se už stalo ve druhém i třetím čtvrtletí letošního roku.

"Havíři jsou z té nejistoty hrozně otrávení, každý měsíc jim ale pořád chodí výplata, tak se jakoby nic neděje," říká místopředseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička, jenž si v Dole Paskov odfáral čtvrtstoletí. "Probudí se, až jim jednoho dne výplata nepřijde, pak se teprve začne něco dít. Když to řeknu po našimu, pak udělají pořádný bordel," odhaduje.

Odbory se zatím k žádné stávce nepřipravují. "Stávkovat nemá smysl," uvažuje Palička. Podle něho je nejpodstatnější, aby propuštění dostali odstupné, jak ho určila smlouva mezi těžaři a státem. "V opačném případě budeme na OKD vymáhat odstupné soudně, to je ale běh na dlouho trať. A horníci zůstanou bez koruny."

Čtěte TÝDEN.* Proč odbory brání jen zaměstnance a pro 1800 smluvních havířů nejsou žádnou oporou?

* Nehrozí, že s Dolem Paskov zkrachuje i celé OKD?

* OKD žádá vládu o tři miliardy korun, pak prý těžbu v OKD zachová do roku 2020. Lze těžařům věřit? A co na to vláda?

* Jak pocítí uzavření dolů ekonomika na Ostravsku?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. PROSINCE 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: , Milan Terkelt

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ