Úmrtí exprezidenta
Havlovu památku uctili i poslanci, Dagmar Havlová zve veřejnost na smuteční průvod
20.12.2011 11:11 Aktualizováno 20.12. 12:29
Poslanci zahájili minutou ticha pietní shromáždění k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. K jeho rakvi v Pražské křižovatce i nadále přicházejí lidé, aby mu vzdali poslední úctu. Vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová pozvala veřejnost na středeční smuteční průvod.
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová při smutečním shromáždění poslanců citovala z Havlových projevů ve sněmovně. Zazněl také zvukový záznam proslovu z 15. ledna 2003, kdy před sněmovnou promluvil naposledy ve funkci prezidenta.
Němcová řekla, že všechna jeho vystoupení byla unikátní a dokumentují, jaké byly základní stavební kameny politiky, kterou tvořil. Považovala za vhodné dát prostor myšlenkám Václava Havla, nikoli o Václavu Havlovi. "Vážený pane prezidente Václave Havle, děkujeme vám," řekla na závěr. Po jejím projevu následovala česká státní hymna. Poté shromáždění skončilo.
Již od 9 hodin se zákonodárci podepisovali do kondolenční knihy v předsálí.
Havel poprvé předstoupil jako prezident samostatné České republiky před poslance nově vzniklé Poslanecké sněmovny 23. února 1993. Promluvil před nimi o rozdělení Československa. Jak Němcová řekla, nechtěl rozdělení společného státu, ale pokládal ho za neodvratné.
Ve sněmovně v lednu 2003, krátce předtím, než skončilo jeho druhé období ve funkci českého prezidenta, Havel řekl: "Do svých funkcí jsme přece nebyli - já kdysi a nedávno vy všichni - zvoleni proto, abychom se všem neustále líbili. Byli jsme do nich zvoleni v naději, že budeme dělat to, co je podle našich vědomostí a podle našeho upřímného přesvědčení v dlouhodobém zájmu lidského společenství jako celku, co je v zájmu svobody, bezpečnosti a důstojnosti nás všech, co je v zájmu našeho života v míru a prosperitě."
Lidé stále přicházejí k Havlově rakvi
Před Pražskou křižovatkou v centru Prahy, kde je od pondělí umístěna rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla, se od rána opět shromáždily stovky lidí. Organizátoři brány odsvěceného kostela svaté Anny otevřeli už kolem 9 hodin, tedy asi o hodinu dříve, než se plánovalo. Pro truchlící veřejnost zůstane kostel otevřen do 20 hodin. V pondělí se přišly Havlovi poklonit tisíce lidí.
Lidé i dnes přinášejí k rakvi bývalého prezidenta Havla květiny. Kolem 10 hodin zástup končil až na Betlémském náměstí.
V pondělí čekali promrzlí lidé na vstup do kostela i několik hodin. Dlouhý zástup se odpoledne táhl přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. Podle odhadů kolem rakve prošlo 350 lidí za hodinu. I když organizátoři piety informovali, že ve 20 hodin zavřou, část zájemců o poslední sbohem exprezidentovi postávala u odsvěceného kostela i po tomto termínu. Kostel se proto uzavřel až o několik desítek minut později. Na místě byli k dispozici záchranáři a policisté, kteří promrzlým lidem vařili čaj.
Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu. Smuteční průvod za rakví odsud vyjde v 8 hodin a vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová na něj zve veřejnost; pozvání tlumočila tisková tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová. "Cesta povede Liliovou a Karlovou ulicí přes Karlův most, Malostranské náměstí, Nerudovou ulicí, Úvozem a kolem Černínského paláce Loretánskou ulicí k Pražskému hradu. Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," uvedla Havlova kancelář.
Součástí průvodu bude i vojenský ceremoniál, který začne v 10 hodin v areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Průvod s rakví půjde špalírem vojáků na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále.
Lidé se dále přicházejí zapsat i do kondolenčních knih na Pražském hradě. Fronty se po ránu netvořily, zájemci mají k dispozici hned pět kondolenčních knih. Na hradním nádvoří se zastavují celé školní třídy i turistické výpravy, aby postály u fotografie někdejšího prezidenta a rozsvítily svíčku. Větší nápor očekává Hrad až od středy, kdy budou Havlovy ostatky převezeny z Pražské křižovatky do Vladislavského sálu.
Na pátek je naplánován státní pohřeb ve svatovítské katedrále. Havel zemřel v neděli ve spánku na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let.