Obřadní síň Olšanských hřbitovů zaplnili ve čtvrtek v jedenáct hodin smuteční hosté, kteří se přišli rozloučit se Svatoplukem Benešem. Na herce, kterého si většina diváků pamatuje jako hrdinu Pohádky máje, vzpomínala jeho rodina, herečtí kolegové i náhodní návštěvníci.
Prohlédněte si fotogalerii z obřadu.
Z divadelních kolegů se s Benešem přišli rozloučit například Jaroslava Adamová, Radovan Lukavský, Stanislav Fišer, Lubomír Lipský, Petr Kostka a Carmen Mayerová, Alena Vránová nebo Ilja Racek. První ze dvou vzpomínkových proslovů, které na Olšanech zazněly, pak přednesl Benešův kolega z Městských divadel pražských Václav Postránecký. Zesnulého označil za "rytíře slušnosti a šlechetnosti" a zdůraznil, jak vzácné tyto vlastnosti v současnosti jsou.
Ve druhém proslovu na Svatopluka Beneše vzpomínala vnučka. "Vážení přítomní, váš 'pan Beneš' byl především náš dědeček," připomněla na úvod hostům, mezi nimiž byli jak populární herci, tak i nevychovaní přihlížející (jeden z nich například během obřadu nesundal světlou kšiltovku). Její osobní vzpomínky na chvíle, které trávila s dědečkem, vehnaly většině přítomných slzy do očí. Kolem půl dvanácté pak rakev, obložená věnci s růžemi a nejrůznějšími kyticemi, zmizela za oponou.
Romantický milovník Svatopluk Beneš
V herecké náruči Svatopluka Beneše se vystřídaly snad všechny ženské hvězdy 30. a 40. let. Byl vždy šarmantní, okouzlující a galantní. Ze škatulky romantických milovníků a světáků se dostal až ve zralém věku.
Svatopluk Beneš se narodil 24. února 1918 v Roudnici nad Labem. Studoval konzervatoř v Praze, s herectvím začal už v 16 letech a neopustil ho až do pětaosmdesáti, kdy si zahrál ve filmu Želary.
Svého času největší filmový milovník vždycky chtěl být komikem. Svůj anglický suchý humor sice častokrát uplatnil, například jako filmový bratr Rudolfa Hrušínského v Hostinci U kamenného stolu nebo na jevišti jako Higgins v Shawově Pygmalionu, největší slávu mu ale přinesly právě milovnické role. "Tehdy jsem hrál sám sebe - mladého, věčně zamilovaného kluka," vzpomínal vždy šarmantní Beneš a netajil se tím, že rolí nejbližší jeho tehdejšímu naturelu byl asi Ríša z Pohádky máje.
První milostnou scénu si zahrál jako jedenadvacetiletý ve filmu Ohnivé léto, a to s tehdy už velmi populární Lídou Baarovou. "Měl jsem hroznou trému, když jsem ji měl políbit do výstřihu. Ale Lída mi řekla: Jenom se neboj a pořádně mě bafni. Tak jsem to udělal," líčí nezapomenutelný zážitek jeden z mála herců, který Baarovou nezavrhl ani v jejím těžkém období. Například ve vykonstruovaném procesu v roce 1946 vystoupil Beneš jako jeden z korunních svědků její obhajoby.
Benešových divadelních i filmových partnerek bylo mnoho, ale jak sám přiznává, byl spíše milovníkem na plátně než v životě. Výjimkou z tehdejších hvězd, s níž Beneš jistou dobu žil, byla Adina Mandlová. "Ale bylo to krátké. Adina byla o osm let starší a velmi mi imponovala," poznamenal Beneš. Se svou manželkou Boženou byl více než půl století a narodily se jim dvě děti.
Z rolí floutků a lehkomyslných světáků vytáhl Beneše až herec, režisér a překladatel Ota Ornest. Pod jeho vedením v Městských divadlech pražských strávil Beneš krásné roky, zamiloval si například G. B. Shawa, jehož humor mu byl blízký a v jehož hrách vytvořil několik velkých rolí. Celkem v MDP strávil čtyřicet let, byl tu v angažmá od roku 1950 do roku 1990.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek