Historický spolek Vesna se dostal po 150 letech do úpadku

Domácí
18. 7. 2020 09:31
Historický spolek Vesna.
Historický spolek Vesna.

Brněnská obecně prospěšná společnost Vesna, jejíž počátky sahají do roku 1870, je v konkurzu. Problémy se kupily několik posledních let. Místo oslav 150. výročí založení tak ženský vzdělávací spolek čeká na konci srpna schůze věřitelů, jak vyplývá z listin v obchodním a insolvenčním rejstříku.

Insolvenční návrh podala loni skupina lidí, kteří pro Vesnu pracovali a nedostali odměnu. Krajský soud v Brně v červnu rozhodl o konkurzu. Dalším věřitelům dal dvouměsíční lhůtu k přihlášení pohledávek. Přezkumné jednání a následná schůze věřitelů se uskuteční 31. srpna.

Vesna nyní nevyvíjí činnost. Nefungují webové stránky. Kontaktní telefonní číslo je nedostupné. V sídle Vesny v Údolní ulici 10 není nikdo k zastižení a na dveřích je sdělení vodárenské společnosti o ukončení dodávek kvůli neuhrazeným fakturám za vodné a stočné.

Historická budova patří městu, které Vesně kvůli neplacení nájemného dalo už loni výpověď. Společnost ale budovu nevyklidila, ani nepředala klíče. "Z toho důvodu podalo statutární město Brno k Městskému soudu v Brně proti společnosti Vesna žalobu na vyklizení předmětných prostor," uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Radního pro školství Jaroslava Suchého (KDU-ČSL) mrzí, že město nemá k budově přístup. "Každou školskou budovu jsme schopní využít od sklepa až po půdní vestavby," řekl Suchý. Nároky města vůči Vesně už podle přihlášených pohledávek přesáhly 600 000 korun.

Už před dvěma lety byla budoucnost nejistá

Poslední výroční správa Vesny dostupná ve sbírce listin je za rok 2017. Tehdy Vesna podle zprávy pořádala kurzy, kroužky, výstavy, přednášky, výlety i příměstské tábory. Byla také zřizovatelkou denního centra pro děti Vesněnka a Střední školy školy sociálních a zdravotnických služeb Vesna, která už pod tímto názvem neexistuje.

V zápisech z jednání správní rady Vesny z roku 2018 se píše o tom, že budoucnost Vesny je nejistá a že střední škola musí skončit vlivem dřívějších špatných manažerských rozhodnutí. Pozdější dokumenty nejsou ve sbírce listin dostupné.

V počátcích ženského vzdělávacího spolku, který vznikl v Brně před 150 lety, 18. července 1870, stála idea ženského hnutí a snaha o zlepšení vzdělání a postavení žen ve společnosti. Posléze ale spolek své aktivity značně rozšířil. S Vesnou v době jejího rozkvětu spolupracovala řada významných osobností, včetně sběratele lidových písní Františka Bartoše, spisovatelky Gabriely Preissové, skladatele Leoše Janáčka či malíře Joži Uprky.

Vesna vznikla jako dívčí pěvecký spolek, v roce 1871 se s cílem šířit vzdělanost jazykem českým změnila na Ženskou vzdělávací jednotu (stanovy byly přijaty v roce 1872). Do roku 1918 vybudovala 13 škol. Za krátkou dobu se Vesna stala jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí Brna. K předním činovníkům patřila jednatelka Eliška Machková nebo ředitel spolkových škol František Mareš. Po nucené čtyřicetileté přestávce v letech 1951 až 1991 byla Vesna obnovena.


Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ