Historie Španělského sálu Pražského hradu
05.04.2010 18:10
Španělský sál je součástí prostor Pražského hradu v severním křídle směrem k Prašnému mostu. Byl vybudován na počátku 17. století na přání Rudolfa II. k uložení jeho sbírky soch. Své jméno získal díky tomu, že byl postaven nad stájemi ušlechtilých španělských koní.
Jeho délka je 43 metrů, šířka 21 metrů a výška 12 metrů. Původně měl plochý malovaný strop nesený čtyřmi středovými sloupy. Teprve v době baroka byl zaklenut a architekt Kilián Ignác Dienzenhofer mu dal vyšší rovný strop. V druhé polovině 18. století byla podél sálu vytvořena takzvaná klínová chodba.
Další přestavba sálu se konala u příležitosti korunovace Ferdinanda V. (1836), kdy se v něm konaly dvorní plesy. Znovu byl sál přestavován pro neuskutečněnou korunovaci Františka Josefa I. v pseudobarokním slohu Ferdinandem Kirschnerem.
Výběr událostí konaných ve Španělské sále:
- Už za první republiky byl používán prezidentskou kanceláří ke slavnostním aktům, později zde zasedal Ústřední výbor KSČ a komunisté v něm pořádali státní a stranické akce. Nyní se užívá se pro reprezentační shromáždění, velké recepce prezidenta republiky, slavnostní koncerty, atd.
- Ve Španělském sále byli na společných schůzích sněmovny a Senátu zvoleni prezidenty Václav Havel (1998) a Václav Klaus (2003, 2008).
- V květnu 2006 zde byla módní přehlídka extravagantní britské návrhářky Vivienne Westwoodové.
- V roce 2004 se v sále konala slavnostní akce u příležitosti vstupu ČR do EU a v roce 1999 reprezentační ples české armády na oslavu vstupu ČR do Severoatlantické aliance.
- V lednu 1997 Václav Havel uspořádal v sále slavnostní večer k 20. výročí zveřejnění Charty 77, na kterém zahrála např. skupina The Plastic People of The Universe. Lídr skupiny Mejla Hlavsa Španělský sál údajně okomentoval slovy, že "větší stodolu už nenašli...".
- Na instalaci nového osvětlení sálu se v roce 1995 finančně podílela skupina Rolling Stones, jejíž spolupracovník Patrick Woodroffe byl i designérem osvětlení využívajícího původních dvou tisícovek žárovek umístěných v mosazných nástropních a nástěnných lustrech. Dálkový ovladač k světlům předali v srpnu 1995 členové skupiny prezidentu Václavu Havlovi přímo v sále.
- V prosinci 1970 se ve Španělském sále konalo zasedání Ústředního výboru KSČ, které přijalo "Poučení z krizového vývoje". Definitivně se tak uzavřelo období Pražského jara a začal proces normalizace v Československu.
- Byly zde vystaveny rakve s ostatky komunistických prezidentů Klementa Gottwalda (1953) a Antonína Zápotockého (1957).
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.