Návštěva čínské delegace v Ústavu pro studium totalitních režimů se neobešla bez kritiky. Mezi její zastánce se naopak počítá ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma, který exkurzi zařizoval.
Čtvrteční návštěva čínských historiků v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vzbudila u některých zaměstnanců velmi odmítavé reakce. Podle nich by se do ústavu zabývajícího se především zločiny komunismu měly otevírat dveře spíše čínským disidentům, a nikoli lidem spojeným s komunistickou vládou.
Proti exkurzi, některými popisované jako "školení, jak se poučit z chyb československých komunistů", před ústavem protestovali i členové hnutí Falun Gong.
"Nešlo o žádné nomenklaturní komunisty, lidi spojené s vládou. Byl to profesor Chen Ji Zhua, který je ředitelem Centra pro studium studené války v Šanghaji. Jde o účastníka mnoha mezinárodních konferencí a já ho například znám přes Američany," reagoval pro on-line deník TÝDEN.CZ Oldřich Tůma, na jehož doporučení Číňané do ÚSTR zavítali.
PSALI JSME: Policie hledala v protitotalitním ústavu štěnice
Vědeckou radu ústavu totality opustili další členové
Podle něj čínští historikové právě absolvují měsíční studijní cestu po zemích bývalé východní Evropy. Začali v Budapešti, přes Bukurešť, Sofii a Prahu míří do Varšavy a do Berlína.
"Hlavní náplní je jejich projekt ohledně čínsko-sovětské roztržky v padesátých letech, ale zajímá je i transformace v postkomunistických zemích," dodal Tůma.
Foto: Robert Sedmík