Hlasujme o gayích i v Česku, žádají "národovci" od Bartoše

Domácí
9. 2. 2015 14:40
Strana Národní demokracie by ráda zorganizovala hlasování o právech homosexuálů v Česku (ilustrační foto).
Strana Národní demokracie by ráda zorganizovala hlasování o právech homosexuálů v Česku (ilustrační foto).

Víkendové referendum na Slovensku, kde se rozhodovalo "o ochraně tradiční rodiny", skončilo fiaskem, hlasovat přišla jen pětina lidí. Jak by ale podobná volba lidu dopadla v Česku? To by ráda zjistila neparlamentní strana Národní demokracie. Začala shánět podporu pro možné vypsání všelidového hlasování v Česku. Nepřímo ji už podpořil propagátor myšlenky obecného referenda a šéf Úsvitu Tomio Okamura.

Slováci o víkendu odpovídali na tři otázky, které protlačila konzervativní Aliance za rodinu. Lidé se v hlasování postavili proti zákazu adopcí homosexuály, pro to, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy, a dále, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy. Ve všech případech se proti homosexuálům vyslovilo více než devadesát procent hlasujících. Kvůli nízké účasti, kdy k urnám dorazilo jen něco málo přes dvacet procent hlasujících, je ale referendum neplatné. Přesto se zalíbilo českým konzervativcům, uvedl gay časopis LUI.

"Slovenské referendum o rodině považujeme za inspirativní. V případě, že v České republice nastanou příhodné podmínky, budeme takový krok iniciovat i u nás," uvedla strana Národní demokracie, v jejímž čele stojí novinář Adam B. Bartoš. Muž, kterého si v minulosti oblíbil například exprezident Václav Klaus a stojí mimo jiné i za kontroverzním internetovým seznamem Židů. "Když už není zbytí, mohlo by být referendum možností, jak zachránit tradiční rodinu v Česku," řekl Bartoš serveru TÝDEN.CZ.

Adam B. Bartoš.V České republice však zákon o obecném referendu dosud nebyl přijat a celorepublikové všelidové hlasování tak musí být řešeno jednorázovým zákonem. Bartoš ani jeho spolustraníci v Parlamentu nesedí. Nemají tedy politickou sílu jej ani protlačit, ale ani o něm na plénu mezi zákonodárci diskutovat. V tom by jim však mohlo pomoci sněmovní hnutí Úsvit, které referenda považuje za alfu a omegu svého programu.

"Referendum na Slovensku beru jako poslední zoufalý pokus o záchranu institutu rodiny. Pokud jde o samotné referendum na podobné otázky v Česku, tak pokud občané o toto mají zájem, tak by měli dostat příležitost hlasovat," řekl Okamura on-line deníku TÝDEN.CZ  s tím, že ve sněmovně zkusí téma nakousnout, a zároveň také naznačil, jak by v něm hlasoval. "Je nevídané, že krize došla tak daleko, že se musí hlasovat už i o takové samozřejmosti, jako že je manželství vztahem mezi mužem a ženou. Snad nás schopná gay lobby jednou nedovede do situace, kdy budeme muset hlasovat i o nelegálnosti sexuálního vztahu člověka a ovce," uvedl Okamura. "Jak dlouho bude trvat, než začneme přemýšlet, zda manželství není také svazek ovce a muže? Zda klisna nemá právo na svého stálého lidského sexuálního partnera a na přiměřený podíl na dědictví po jeho smrti?" dodal poslanec.

Politici však rozhodně nemohou počítat s podporou vlády. Spíše naopak. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) gaye dlouhodobě podporuje; při nástupu do funkce navíc slíbil, že mimo jiné prosadí možnost osvojení dětí homosexuály, kteří žijí v registrovaném partnerství.

Autor: Vladimír BarákFoto: Jakub Stadler, ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ