Hlavní město vloni utratilo za právníky 154 milionů korun

Domácí
25. 2. 2013 06:57
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Legislativní odbor pražské radnice má skoro dvě desítky právníků, další absolventi právnických škol pracují na dalších odborech. Nestačí to, metropole potřebuje ještě služby externích právníků. Jen za rok 2012 za tyto služby magistrát zaplatil 154 milionů korun. Kontrolní výbor si chce posvítit i na smlouvu, kterou uzavřel primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s advokátem Václavem Láskou na posouzení smluv v dopravním podniku.

Částka převyšující 150 milionů korun zaujala kontrolní výbor pražského zastupitelstva. "Chceme zkontrolovat všechny smlouvy na právní služby, ta suma za jeden rok je opravdu vysoká," říká předseda výboru Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že policie vyšetřuje podivně zadané zakázky na právní služby na ministerstvu vnitra za mnohem méně peněz než v pražském případě.

Advokát Václav Láska.Kontrolní výbor se chce zaměřit na smluvní vztahy mezi magistrátem a advokátem Václavem Láskou. Právník měl pro město posoudit smlouvy a jejich plnění mezi pražským dopravním podnikem a dalšími subjekty. Kontrolní výbor zajímá, proč si právní služby objednalo u Lásky vedení města na popud primátora Bohuslava Svobody, nikoliv dopravní podnik hlavního města sám. Zastupitele také zajímá, jak byly právní služby Láskovi uhrazeny a vyúčtovány.

"Není to o tom, co Láska zjistil, ale jestli primátor mohl formálně jako jeden z radních sám uzavřít podobnou smlouvu," vysvětlil Dolínek. "Může se jednat o porušení pravomocí. Pan primátor nevysvětlil, proč právní služby objednávalo hlavní město Praha, přestože se předmět plnění vztahoval na jiný subjekt," dodal.

Na smlouvy s advokátem Láskou upozornili členové kontrolního výboru za TOP 09, kteří už vloni měli právní posudek, který zpochybňoval primátorem zvolený postup. "Jde nám o to osvětlit, jestli bylo vše v pořádku, nic víc za tím nehledejte," odpověděl člen výboru Martin Dlouhý (TOP 09) na otázku, jak se jeho strana zachová, pokud se ukáže, že primátor z partnerské koaliční strany nepostupoval v souladu se zákonem nebo interními předpisy.

Podle Dolínka bude výbor rovněž chtít vysvětlit, proč město často najímalo externí právníky bez výběrového řízení v případě tunelového komplexu Blanka v tak zvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Tak se postupuje například v časové tísni, kdy není čas na vypsání výběrového řízení. Město však dávno na poradenské služby vysoutěžilo služby u advokátní kanceláře White and Case, což vyplývá ze smlouvy, která je k dispozici na stránkách hlavního města. Přesto metropole zadává práci bez soutěže, a čelí tak minimálně jedné stížnosti u antimonopolního úřadu.

Praha má vůbec v případě Blanky zadávání zakázek bez soutěže v oblibě. Město od předloňského srpna vědělo, že je nutné kategorizovat stavební práce na Blance, a od té doby mohlo vypsat výběrové řízení. Odbor městského investora však zakázku zadal bez tendru, když už hořelo. A tak si v jednacím řízení bez uveřejnění si sjednal v lednu 2013 firmu Valbek za více než deset milionů korun.

Do měsíce by mělo být jasné, jestli byly všechny smlouvy uzavřeny legálně podle všech pravidel. Nikdo z členů výboru dopředu nechce spekulovat, jaké důsledky by měl nález případných nesrovnalostí. "S případnými nedostatky seznámíme zastupitelstvo, pokud by byly nalezeny závažné nedostatky, oslovíme podle zákona orgány činné v trestním řízení," popsal Dolínek. Na zastupitelstvu, které zasedá tento čtvrtek, to podle něj zařazené nebude, ale chce mít v té době pohromadě všechny podklady. Definitivní výsledek předloží zastupitelům až v březnu.

Autor: Karolina Brožová, David JarešFoto: Jakub Stadler, ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ