Pro aféru týraného Ondřeje a zmizelé Anny platí, že nic není jisté. Společenství Hnutí Grálu sice připouští, že nějaké kontakty s rodinou Mauerových mělo, ale od kauzy z Kuřimi se distancuje. Policie zase odmítá, že by náboženské hnutí dávala s případem do souvislostí.
Hnutí Grálu existuje s přestávkami už od roku 1932 jako volné sdružení lidí, kteří se řídí učením vycházejícím z díla Ve světle pravdy – Poselství Grálu od Abd-ru-shina (původním jménem Oskara Ernsta Bernhardta). Podle zástupce vedoucího Hnutí Grálu Jana Paloučka se stoupenci učení snaží o neustálé mravní zdokonalování člověka. „Spojování tohoto celoživotního úsilí, kterým by se měl každý vážný čtenář Poselství Grálu projevovat, se zločineckým chováním, je nejenom absurdním přehmatem, ale doslova zlým úmyslem,“ napsal Palouček do prohlášení.
Že by hnutí krylo týrání dětí, není podle Zdeňka Vojtíška ze Společnosti pro studium sekt pravděpodobné. „Nemohu to samozřejmě vědět, ale nepovažuji to za pravděpodobné,“ řekl. „Neodpovídá to běžnému chování hnutí.“
Také policie se brání, že by na Hnutí Grálu ukázala prstem. „Žádnou takovou informaci jsme oficiálně neposkytli,“ uvedla jihomoravská mluvčí Jana Šípková. Nechce ani potvrdit, zda se policisté o Hnutí Grálu zajímali. „Nebudeme nikomu vyprávět, čím se zabýváme.“
Nejsme sekta
Faktem je, že na myšlenky hnutí se v minulosti odvolávali někteří extremisté. "Od těchto lidí se Hnutí Grálu vždy jednoznačně distancovalo již v období, kdy začali rozvíjet svoje nepřijatelné osobní aktivity, díky jimž vešli později mediálně ve známost," uvedl Palouček. Jedním z nich byl například Jan Dvorský - zakladatel a vůdce sekty Poselství grálu, říkající si Parsifal Imanuel.
Dvorský, kterého policie ani po dvanácti letech nedopadla, byl i se svou družkou Lucií Dvorskou v roce 1995 obviněn z ohrožování mravní výchovy mládeže, protože své dvě dcery neposílali do školy.
Hnutí Grálu nelze podle Zdeňka Vojtíška jednoznačně považovat za sektu. Ale život v jistém utajení a elitářství je pro hnutí charakteristické.
Hnutí reprezentuje právnická osoba Nadace Hnutí Grálu, kterou nelze považovat za chudou. Podle internetového výpisu z obchodního rejstříku činí nadační jmění třináct a půl milionu korun, respektive takovou cenu mají nemovitosti, které nadaci patří. „Konají se v nich pobožnosti,“ vysvětlil Palouček. Nadace také od stoupenců hnutí dostává dary. V Česku momentálně žije asi 1200 lidí, kteří se k hnutí hlásí. Podstoupili takzvané zpečetění, obdobu křtu.
Politici změní zákony
Kuřimská kauza patrně rozhýbá k akci také politiky. Premiér Mirek Topolánek (ODS) chce zavést nový systém právní ochrany dětí, který by zabránil jejich týrání. Podle něj je třeba provést změny především v sociálněprávní oblasti. Topolánek uvedl, že chce vytvořit Národní úřad pro zaměstnanost a sociální správu, jenž má sjednotit systém sociální a právní ochrany dětí. Stejnou myšlenku už představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Ministryně školství Dana Kuchtová chce zase zpřísnit zákon o domácím vzdělávání. Sedmiletý Ondřej totiž nechodil do školy a doma ho učila matka Klára Mauerová a její starší sestra Kateřina. Klára Mauerová nyní čelí obvinění z týrání.
Foto: ČTK