Ministr průmyslu Tomáš Hüner? Naprosto neviditelný

Domácí
16. 5. 2018 10:07
Ministr průmyslu Tomáš Hüner? Naprosto neviditelný.
Ministr průmyslu Tomáš Hüner? Naprosto neviditelný.

Už šest měsíců vládne České republice kabinet pod vedením Andreje Babiše. Jak se mu daří? On-line deník TÝDEN.CZ požádal experty na jednotlivé oblasti o komentář k jednotlivým ministrům. Čím se mohou dosluhující politici pochlubit, a co se jim naopak nepovedlo? Hodnotíme ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera.

Anketa:

Jak byste ohodnotili působení ministra průmyslu Tomáše Hünera?

Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo kdysi prestižním rezortem. Dnes už je to jen úřad na rozdělování evropských dotací.

Tomáš Hüner má s prací na ministerstvu průmyslu a obchodu zkušenosti z let 2006 až 2011. Tehdy tam působil jako náměstek a přežil hned tři šéfy: Martina Římana, Vladimíra Tošovského a Martina Kocourka. Mimoto má za sebou dlouho profesní dráhu v oblasti energetiky. Jenže jako politik bude nejspíš zapomenut ve chvíli, kdy ho v čele kdysi prestižního úřadu vystřídá někdo jiný.

Do historie vejde jako ten, který vypověděl "australské" memorandum o těžbě lithia na Cínovci. A možná také jako ten, kdo dobývání strategického nerostu definitivně pohřbí. Lithium svou úlohu, zdá se, už splnilo - přispělo k porážce sociálních demokratů, kteří nešikovně jen pár dní před sněmovními volbami vyjádřili státní zájem spolupracovat na jeho těžbě se společností European Metals Holdings.

Od té doby se ale tato otázka nepohnula ani o píď, a než se v Česku někdo rozhoupe k nějaké akci, ceny lithia mohou klesnout a my zase budeme jen lomit rukama. Tomáš Hüner zrovna nepůsobí jako muž činu. A to ho ještě zřejmě čeká spolurozhodování o tom, které oblasti postoupí do užšího výběru coby kandidáti na vybudování úložiště jaderného odpadu  nebo hašení průšvihu s pozastavenými evropskými dotacemi v rámci programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Ministerstvu průmyslu a obchodu by možná prospělo, kdyby bylo sloučeno s ministerstvem pro místní rozvoj a transformováno na ministerstvo hospodářství. Tím by nejen vytvořilo plnohodnotnou protiváhu ministerstvu financí, ale také by mohlo získat zpět ztracenou prestiž.

1. vláda Andreje Babiše


Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše 13. prosince 2017. Podílí se na ní výhradně lidé navržení politickým hnutím ANO 2011. Předseda ANO Andrej Babiš byl jmenován předsedou vlády již 6. prosince 2017. Další členové nastupujícího kabinetu složili 13. prosince 2017 slavnostní slib. 16. ledna 2018 nebyla vládě Poslaneckou sněmovnou vyslovena důvěra, ministři následně podali demisi. Podle Andreje Babiše ale tento stav nic neznamená. "Vláda je legitimní a není ústavou omezena v pravomocích. Vláda pracuje a funguje normálně. A nevidíme v tom rozdíl, jestli jsme v demisi, s důvěrou nebo bez důvěry, pracujeme naplno od 14. prosince," uvedl premiér.

Autorem textu je Petr Musil, zástupce šéfredaktora ekonomického magazínu Faktor Soukup.

Autor: Petr MusilFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ