Hon na článek "vlevo dole". Slavný publicista se narodil před 125 lety

Domácí
6. 2. 2020 16:47
Ferdinand Peroutka.
Ferdinand Peroutka.

Jméno málokterého novináře aktivního v době před bezmála stoletím je tolik skloňováno ještě i dnes. Ferdinanda Peroutku zpřítomnil široké veřejnosti prezident Miloš Zeman, když ho 27. ledna 2015 u příležitosti vzpomínkové akce na osvobození Osvětimi označil jako příklad "fascinace intelektuálů zrůdným učením". Intelektuál to byl - a také spisovatel a dramatik. Narodil se právě před 125 lety.

Coby mladý novinář se Ferdinand Peroutka pohyboval v okruhu prezidenta T. G. Masaryka, Karla Čapka a jeho pátečníků, skupiny demokraticky smýšlejících osobností, jež se scházívaly vždy v pátek ve spisovatelově vile. Působil jako redaktor novin Tribuna, později vedl revue Přítomnost, přispíval rovněž politickými komentáři do Lidových novin. Nezřídka v nich kritizoval nacistické či komunistické vlivy, považoval je za zhoubné.

"Komunismus - ze své volby - je největším žijícím nepřítelem svobody. V zápase proti sobě stojí systém demokratický a komunistický, ne kapitalistický a socialistický," tvrdil například v roce 1959. To už byl více než deset let v exilu. Po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval nejprve do Anglie a později do Spojených států a Mnichova, odkud vedl českou redakci Rádia Svobodná Evropa.

Ač bylo Peroutkovo jméno v západním světě dobře známo, komunistické a zejména pak normalizační garnituře se povedlo ho téměř dokonale upozadit. Když novinář v roce 1978 v USA zemřel, československá veřejnost se o tom ani nedozvěděla. Až sametová revoluce opět otevřela stavidla informacím všeho druhu, které sem začaly proudit zpoza zbořené železné opony. A Peroutku s jeho výroky vzali za svého opět intelektuálové, novodobí "pátečníci".

Hitler je gentleman

Učiněný peroutkovský boom ovšem před pěti lety nastartoval sám prezident republiky. Po prohlášení o Peroutkově fascinaci zrůdným učením se na Miloše Zemana snesla výrazná kritika. Zeman reagoval slovy: "Před více než třiceti lety jsem po několik měsíců v Klementinu pročítal časopisy Přítomnost. A protože mám fotografickou paměť, přesně si pamatuji, že článek s tímto titulkem (Hitler je gentleman) byl vlevo dole."

Následovaly hon za údajným Peroutkovým textem, jenž zaměstnával prezidentskou kancelář po mnoho měsíců, žaloba novinářovy vnučky Terezie Kaslové a vznik nového idiomu "vlevo dole".

Jedním z argumentů Zemanových oponentů je přitom fakt, že Peroutka byl mezi lety 1939 a 1945 vězněn v koncentračním táboře právě za své protinacistické smýšlení. Smířlivé vyznění některých jeho předválečných textů je nutno hodnotit v kontextu doby, vnímat Peroutku jako antisemitu by byl omyl, tvrdí historici. Ostatně, byl by sám proti sobě, i jeho rodinné zázemí bylo česko-německo-židovské.

Cena Ferdinanda Peroutky

Ondřej Štindl.Ocenění pro novináře, kteří se vyznačují naprostou bezúhonností, vysokou mravní integritou, osobní zodpovědností za společenské důsledky svého publicistického působení, jejich práce má mimořádnou úroveň a vychází z demokratické orientace, se letos udělovalo již popětadvacáté. 

V předvečer výročí narození Ferdinanda Peroutky je získal publicista, spisovatel a filmový scenárista Ondřej Štindl, aktuálně působící v Týdeníku Echo. Podle Martina Gromana, předsedy Společnosti Ferdinanda Peroutky, chtěla porota poté, co v minulých ročnících ocenila zejména investigativní novináře, obrátit pozornost také na okrajové téma kultury.

V minulých letech cenu obdrželi například Jaroslav Kmenta, Jakub Szántó, Vladimír Kučera či Martin Veselovský.

Autor: - bej -Foto: , ČTK, ČTK/Deml Ondřej

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ