Hon na "nepřítele státu" Pitra už stál Česko statisíce

Domácí
29. 7. 2011 06:05
Tomáš Pitr - muž v červeném, který dráždil zejména expremiéra Jiřího Paroubka, je teď ve Švýcarsku za mřížemi.
Tomáš Pitr - muž v červeném, který dráždil zejména expremiéra Jiřího Paroubka, je teď ve Švýcarsku za mřížemi.

Pokud by Městský soud v Praze povolil obnovu procesu s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem - o což se nyní hraje -, měl by uprchlý muž velkou šanci na propuštění ze švýcarského vězení. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl Pitrův advokát Jan Křivánek. Šanci na obnovu procesu dal loni Nejvyšší soud. Další veřejné zasedání se kvůli tomu mělo konat 16. srpna. A snaha dostat Pitra ze Švýcarska už přišla ministerstvo spravedlnosti na statisíce.

Švýcarská policie zadržela uprchlého podnikatele loni 27. července v horském středisku Svatý Mořic v kantonu Graubünden. Od té doby Pitr čeká na případné propuštění či vydání do Česka ve vězení. Žalář v Churu, správním středisku kantonu, neopustil ani po uplynutí roční lhůty. Ukázalo se totiž, že švýcarské právo žádnou maximální délku extradiční vazby nestanoví, není tudíž omezena roční lhůtou.

"Navzdory této skutečnosti se však dá říct, že klient je v tamním vězení jeden z nejdéle sloužících," prohlásil advokát Křivánek v narážce na jinak časté střídání lidí tam vězněných.

Ve věznici, kde je Pitr zadržován, panují velmi kultivované poměry. Ostatně v žaláři je prý jen asi 40 míst a Pitr má víceméně celu sám pro sebe.

"Na druhou stranu jde o standardní vazbu. Nesmí nikam sám, všude je doprovázen a omezena je i jeho komunikace," uvedl Pitrův právní zástupce. Pitr ve věznici kromě přijímání "právních" a dalších návštěv čte nebo cvičí.

Kontroverzní podnikatel skončil za mřížemi na základě mezinárodního zatykače, který na něj byl vydán poté, co nenastoupil do vězení k výkonu pětiletého trestu za daňové delikty.

Propuštěn? Možná

Křivánek naznačil, že bude-li nakonec jeho klient přece jen propuštěn, stane se tak spíše z jiných důvodů než jen pro uplynutí roční lhůty trvání vazby: "Pokud by byla nařízena obnova procesu, pak by samozřejmě velkou šanci na propuštění měl," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ, "ani v tomto případě by to ale nebylo automatické," dodal.

Šanci na obnovu procesu daňového deliktu dal loni Nejvyšší soud. Dosud však nebylo rozhodnuto. Napřed se měsíce čekalo na vypracování nového znaleckého posudku, teď se zase 16. srpna nemůže jednání uskutečnit kvůli zaneprázdněnosti jednoho z účastníků řízení. Na kdy bude tedy svoláno nové zasedání, není v tuto chvíli jasné.

Rozpaky v celém případu s mužem, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označoval za nepřítele státu, budí ovšem i fakt, že předseda senátu Petr Novák čelí kárné žalobě. Podal ji na něj jeho nadřízený, předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Soudce totiž podle něj před posledním jednáním vzkázal klíčové svědkyni v procesu, jak má vypovídat a na co se má připravit. "Přes všechny naše námitky se navíc výslech stejně konal," uvedl Křivánek. Nejvyšší správní soud o žalobě zatím nerozhodl.

Otevřená je i otázka možné podjatosti soudce Nováka. Pitrovi právníci sice s námitkou u Městského soudu v Praze neuspěli, věcí se však bude zabývat vrchní soud. Švýcarské soudy zase čeká rozhodnutí o možném vydání kontroverzního podnikatele do Česka, proti čemuž se odvolal. Řešit zřejmě budou i jeho možné propuštění na kauci.

Státní statisíce

A kolik vůbec po ročním účtování daňové poplatníky stála snaha ministerstva spravedlnosti dostat kontroverzního podnikatele do českého vězení? Přesné údaje resort nemá.

"Nevedeme si žádnou agendu, ze které by byla zřejmá 'celková částka', tedy výdaje ministerstva za každé vydávací řízení, které proběhlo či probíhá," uvedla v reakci na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Tereza Palečková. Náklady ministerstva nicméně podle ní prozatím nešly nad rámec standardních provozních nákladů spjatých s obdobným typem řízení.

V rámci případu je placeno 15 právniček a právníků z mezinárodního odboru trestního práva, kteří však mají kromě případu Pitr na starosti i další agendu včetně složitých kauz - například kauzy Radovana Krejčíře (podnikatele, který uprchl z ČR a pobývá v Jihoafrické republice). Další peníze stát vydává za nezbytnou administrativu. "Náklady na úřední překlad obsáhlého extradičního materiálu činily celkem 316 361 Kč s DPH," upřesnila Palečková. Služební cesty do Švýcarska se kvůli případu "vydejte Pitra" nekonaly.

Celkem by si měl Pitr v českém vězení odsedět šest let. Loni v dubnu byl totiž ještě pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ