Skupina pracovníků Českého vysokého učení technického (ČVUT) uskuteční ve čtvrtek ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku výjimečnou požární zkoušku. Otestují při ní odolnost materiálů, z kterých byla postavena fiktivní administrativní budova.
"Náklady na celý projekt činí zhruba 11 milionů korun," řekl František Wald z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí stavební fakulty ČVUT.
Ojedinělé zkoušky se zúčastní i desítky expertů ze zahraničí. "Test nám ukáže, jak se chová nosná konstrukce i obvodové pláště během zahřívání a také při chladnutí požáru," uvedl Wald. Podobný experiment se provádí na celém světě jen jednou do roka.
Podle Walda je smyslem testu nalezení ideální kombinace materiálů pro výstavbu administrativních budov, aby se v případě požáru nezhroutily. "Chceme vidět, jak se stavební konstrukce při velkém požáru chová, jak postupně na vysokou teplotu reaguje," uvedl.
Hořet začne v požární zkušebně společnosti Pavus ve Veselí nad Lužnicí ve 12.30 a za zhruba hodinu a půl by měl oheň podle předpokladu uhasnout. "Myslím si, že pro nás bude především zajímavé, co oheň způsobí v rozmezí od šedesáté do devadesáté minuty trvání," řekl.
Požárními zkouškami tohoto typu se začali odborníci zabývat zhruba před deseti lety. Velkým poučením prý bylo zřícení budov Světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001, kde se některé objekty zasažené částmi dvojčat, například WTC7, nechovaly tak spolehlivě, jak se při jejich projektování předpokládalo, uvedl Wald.
Přípravy na test ve Veselí nad Lužnicí trvaly tři roky. V Česku se už takový požární test jednou uskutečnil, v roce 2008 jej ČVUT realizovalo v Mokrsku na Příbramsku.