Lidé pracující v dolech budou zřejmě moci zamířit do předčasného důchodu až o pět let dříve, než umožňuje zákonem určená doba. A to bez toho, aby se jim tato penze krátila, jak je obvyklé. Počítá s tím návrh připravený ministerstvem práce a sociálních věcí. Mohlo by to prý pomoci při řešení situace s Dolem Paskov, kde hrozí rozsáhlé propouštění.
Konkrétně jde o úpravu zákona o důchodovém pojištění, která některým horníkům podobnou věc umožňuje už nyní, avšak pouze těm, kteří v dole začali pracovat už před rokem 1992. Nyní by se to mělo umožnit i těm ostatním.
"My jsme v roce 2008 jednali s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem ohledně předčasných odchodů do důchodu," konstatoval šéf hornických odborů Jan Sábel. Dojednali pak úpravu, která umožnila výše zmíněné části horníků odcházet od penze o pět let dříve. Důvodem byla skutečnost, že se jim mezitím podstatně zhoršily podmínky penzí oproti situaci, kdy do dolů nastupovali.
Změna, kterou nyní navrhuje ministerstvo práce, souvisí se situací v Dole Paskov, který chce jeho vlastník, OKD, zavřít. O práci by tak mohly přijít tisíce lidí. "Současné podmínky neumožňují, aby mohli nabývat nároku na starobní důchod zvýhodněným způsobem stejně profesně vymezení horníci, kteří do zaměstnání v hornictví nastoupili či nastoupí po 31. prosinci 1992," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě. "To se může týkat značného počtu stávajících zaměstnanců Dolu Paskov, ale v budoucnu i jiných hlubinných dolů," dodalo.
"Je to minimum, které potřebujeme, aby ti kluci šli aspoň o trochu dříve do důchodu. Pro stát je to pořád výhodnější, než když budou jako nezaměstnaní registrovaní na úřadu práce," uvítal návrh ministerstva předseda hornických odborů ve společnosti OKD Jaromír Pytlík.
Plány odborů na úlevy horníkům v oblasti penzí však tímto nekončí. Měla by se podle nich změnit i oblast takzvaných předdůchodů, jež fungují už v současnosti. Lidem, kteří nemohou sehnat práci, umožňují odejít do penze o několik let dříve, aniž se jim krátí důchod ze státního systému. Musejí ovšem mít naspořenou dostatečnou částku v penzijním připojištění. Z ní se jim do dovršení důchodového věku vyplácí peníze na živobytí. Státní penzi pak dostávají až po dovršení zákonem daného věku pro odchod do důchodu.
Odbory nyní navrhují, aby lidem pracujícím v rizikových povoláních na předdůchody povinně spořili zaměstnavatelé. "Riziková povolání, to nejsou jenom horníci, ale i další profese již nyní vymezené zákonem," dodal Jan Sábel.