Houbám na nějaký <span>čas odzvoní</span>. Bude málo pršet

Domácí
13. 7. 2009 14:30
Houbaři si budou muset počakt na lepší počasí.
Houbaři si budou muset počakt na lepší počasí.

Houbaři si budou muset počakt na lepší počasí.Ideální houbařské podmínky, zdá se, končí. Alespoň v následujících dnech. Očekávaná tropická vedra s malým množstvím srážek totiž houbám nepřejí. Pořád se ale dají nalézt místa, kde rostou.

"Ideální podmínky pro růst hub byly tak před dvěma týdny," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mykolog Petr Hrouda z Masarykovy univerzity. "Teplo bylo ve dne i v noci a hojně pršelo," řekl Hrouda. Předpověď počasí na další dny ale ukazuje změnu. Teplota vzroste a srážek ubude.

"Tropické vedro beze srážek není pro houby uplně ideální, ale liší se to druh od druhu, " podotýká Hrouda. Největší šanci tak prý budou mít houbaři ve vyšších polohách, kde bude pršet víc a navíc se tam vlhkost drží v půdě déle. Houbaři by tak měli svou pozornost upřít například na Vysočinu, kde se houbám daří tradičně.

A jaké houby je možné najít? "Nejvíce se daří hřibovitým. Hojně se vyskytují pravé hřiby a suchohřiby. Dále pak muchomůrky růžovky a žampiony. Bohužel se teď - v důsledku počasí - jedná spíš o starší plodnice," uzavírá Hrouda.

Našly se i rarity

Unikatní objev se však podařil mykologům na střední Moravě. Poprvé v regionu narazili například na chráněný hřib nachový a po zhruba desetileté pauze i na hřib dřevožijný. V abnormálně velkém množství však v lesích rostou i jedovaté houby, včetně muchomůrky tygrované, řekl dnes ČTK přerovský mykolog Jiří Polčák.

Mykologové objevili na Moravě vzácné druhy hub.Podle něj mykologové našli několik druhů ojedinělých hřibovitých hub, které obvykle rostou v teplejších lokalitách na jihu Evropy. Patří k nim například hřib bronzový, hřib Le Galové či hřib královský. "Našli jsme na Přerovsku i hřib dřevožijný, který jako jediná hřibovitá houba roste na dřevě. Zhruba před deseti lety tady byla jedna lokalita, kde hřib rostl, ta ale zanikla. Nyní se houba objevila na jiném místě," uvedl Polčák.

K teplomilným houbám patří i lanýž ryšavý a lanýž dutý, které se nyní na střední Moravě rovněž vyskytly. "Jsou to malé lanýžky, které se nesbírají. Rostou na vápencovém podloží. Jejich výskyt je ale vzácný," doplnil Polčák.

Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda

Další čtení

Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ