Lidovec Ludvík Hovorka (44) zasedá v Poslanecké sněmovně od roku 2002 a už dříve ukázal, že nehodlá vždy hlasovat stejně jako ostatní poslanci KDU-ČSL. V listopadu 2004 byl s několika spolustraníky pro zákaz převodu nemocnic na obchodní společnosti a stál proti názoru tehdejšího předsedy strany Miroslava Kalouska, nedávno jako jediný koaliční poslanec podpořil opoziční návrh na referendum k americkému radaru. Nyní je proti vládní reformě veřejných financí.
V minulosti hlasoval také proti vyslání české polní nemocnice do Iráku i vojenské jednotky do Afghánistánu. Hovorka bývá řazen k levicovému křídlu KDU-ČSL, podle svých slov je ale spíše "křesťansky smýšlejícím člověkem, jehož politické názory vycházejí z křesťansko-sociálního cítění". V řadě oblastí však zastává většinový názor své strany - například byl proti zákonu o registrovaném partnerství, o kterém řekl, že "se jedná o začátek laviny, která spustí další a další požadavky..."
Jinak na sebe Hovorka příliš neupozornil, k nejviditelnějším patřilo květnové prohlášení, že pokud by Mirek Topolánek odvolal Jiřího Čunka z vlády, je spolu se stranickým kolegou Jiřím Carbolem připraven hlasovat proti kabinetu. Se vznikem současné vládní koalice ostatně Ludvík Hovorka nebyl příliš spokojen, výhrady měl ale i dříve k účasti KDU-ČSL v kabinetu, který vedl Jiří Paroubek.
Do politiky vstoupil vystudovaný stavební inženýr Hovorka (narozen 13. června 1963) krátce po listopadu 1989, kdy zakládal Občanské fórum v obci Šumice na Uherskohradišťsku. Od začátku roku 1990 byl v Šumicích zastupitelem, ve stejné době se podílel na vzniku místní organizace lidové strany. Od podzimu 1990 byl starostou obce, ve funkci byl 12 let. Do vyšších pater politiky zamířil na podzim 2000, kdy se stal na čtyři roky zastupitelem Zlínského kraje.
Do Poslanecké sněmovny Hovorka kandidoval poprvé v roce 1998 ze šestého místa jihomoravské kandidátky, úspěšný byl ale až o čtyři roky později. V červnu 2002 dokonce získal 6000 preferenčních hlasů a vyšvihl se ze třetího na první místo čtyřkoaliční kandidátky na Zlínsku; v loňských volbách už ale takovou přízeň voličů nezískal.
V minulém volebním období předložil Hovorka, který zasedal ve sněmovním hospodářském výboru, několik návrhů zákonů. Prosazoval například odklad termínu pro výměnu starých občanských průkazů a zproštění této povinnosti pro lidi starší 70 let, byl pro osvobození majitelů hotelů od placení autorských poplatků za rozhlasové a televizní přijímače v pokojích. Podařilo se mu prosadit výrazné snížení pokut za nelegální prodej slivovice vypálené v pěstitelské pálenici.
Od ledna 2003 do května 2004 byl Hovorka také členem dozorčí rady Českých drah, kde patřil ke kritikům rychlovlaku Pendolino. Byl také členem sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci Unipetrolu. Většina členů komise tehdy došla k závěru, že se tehdejší vláda nedopustila žádných zásadních chyb, poslanci ODS spolu s Hovorkou ale vypracovali alternativní zprávu, ve které některé kroky kabinetu zpochybnili.
Ludvík Hovorka je ženatý, má tři děti.
Foto: ČTK