Obsahem odposlechů telefonátů mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS), lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem nebo magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou se již začala zabývat policie. Přepisy odposlechů z roku 2007 již několik dnů zveřejňuje deník MF Dnes.
Odposlechy, které měla pořídit tajná služba BIS, odhalují, že pražský magistrát řídil za éry primátora Pavla Béma lobbista Roman Janoušek. Bém v odposleších vystupuje jako Kolibřík, exprimátor pak Janouška oslovuje přezdívkou Mazánek.
"Obsahem se zabývá Úřad služby kriminální policie a vyšetřování ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policií," řekl serveru Lidovky.cz policejní prezidentg Petr Lessy s tím, že vyšetřovatelé zkoumají, zda nebyl spáchán trestný čin.
Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká sdělila, že kvůli odposlechům byla v rámci Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování zřízena pracovní skupina, spolupracovat má s ÚOOZ a Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality. Policisté podle Kopecké zatím analyzují otevřené zdroje a trestní řízení dosud zahájeno nebylo.
Podle MF Dnes odposlechy s povolením soudu pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), o dva roky později je údajně získala bezpečnostní agentura ABL. Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek již dříve uvedl, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a "vláda podobné zadání nedala".
Možným únikem odposlechů z BIS se již od středy zabývá inspekce tajné služby, má podezření na trestný čin úniku utajované informace. "Podezření je závažné a nelze zůstat pouze u verbálních vyjádření a je třeba věc důkladně prošetřit," řekl k tomu ve čtvrtek mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert. Vysvětlení chtějí od šéfa BIS také poslanci, kteří si ředitele tajné služby Jiřího Langa pozvali na příští úterý na jednání komise pro kontrolu BIS.