<span>Hra na ghetto?</span> Dvacet minut a dost

Domácí
30. 4. 2008 06:00
Jediná akce, výherní automat.
Jediná akce, výherní automat.

Jediná akce, výherní automat.Bez práce, osm tisícovek v hotovosti, v domě určeném k demolici, manželku a děti na krku a úkol sehnat do dvanácti měsíců nové bydlení. Přesně takové starosti má hlavní hrdina nové počítačové hry - flashovky GhettOut, která má simulovat život v českých ghettech.

Vítejte ve Vybydlelově. Na jedné ulici tady člověk najde úplně všechno: hernu s barem (samozřejmě nonstop), bazar, banku, policii, lékaře, právníka, obchodníka s úvěry, realitní kancelář, společnost dodávající energii i pracovní agenturu.

Ambiciózní projekt Společnosti Tady a teď má kořeny v reálném životě v ghettech: život na sociálních dávkách, bez pravidelné práce, s drogami a alkoholem. "Touto formou se snažíme zprostředkovat hráčům informace o situaci lidí, kteří se v sociálně vyloučené lokalitě ocitnou. Možná se zdá, že se stačí zvednout a odstěhovat se, ale skutečnost je mnohem komplikovanější," vysvětluje poslání nové hry Michaela Hirtová.

Autoři o hře

Hra GhettOut je zasazena do prostředí charakteristického nadprůměrně početnými rodinami s dětmi, které vytvářejí široké rodinné sítě. V tomto prostředí žije vysoký počet nezaměstnaných a většina lidí nemá vyšší dokončené vzdělání než základní.

V podstatě nuda

Podle autorů je hra určena širokému hráčskému spektru - od náctiletých až po dospěláky. No, ke zkrácení pracovní doby zcela jistě v mnoha případech postačí, ale za tři hodiny jsem nepřišel na to, čím by měla nalákat teenagery. A přitom při její prezentaci několikrát zaznělo: Chceme ji dostat hlavně mezi mladé lidi.

Jedna písnička od karlovarské hiphopové kapely Bow Wave a hlas herce Tomáše Hanáka - mimochodem, nezaznamenal jsem ho během hry ani jednou - jsou dost slabá lákadla. Jedinou věcí, která mírně zvedne soutěživému hráči tep, zůstává výherní automat v nonstop baru. Mimochodem, vcelku spolehlivý způsob obživy.

Platit účty můžete a nemusíte, jako v životě.Po pár minutách jsem se změnil v klikacího robota pročítajícího stále stejné dialogy. Třeba za kmotra jsem musel jít během prvních čtyř týdnů (čtyř tahů) hned dvakrát. K tomu mi moje virtuální žena každý "den" servírovala připálená vajíčka a já vstával špatnou nohou.

Dobrá nálada vaší figury je totiž nejpodstatnějším ukazatelem ve hře. Když jste pozitivně naladěni, věci se daří: dobrá práce, dost peněz a sem tam nějaké pivko v nonstopu. Pokud ovšem náladu ztratíte, třeba tím, že chodíte do práce, nastanou vám ve hře zlé časy.

Najít dobrou práci je navíc jeden z největších problémů. Vzal jsem místo umývače nádobí - pozor, musíte mít zdravotní průkaz od lékaře -, a protože byla mizerně placená, chtěl jsem si najít jinou. Jenže jsem narazil, protože nabídka jiných pracovních příležitostí se otevře pouze nezaměstnanému. Závěr? Hra GhettOut přinese dvacet minut zábavy a pak začne hráč přemýšlet, proč v ghettu vlastně tráví čas.

Hra přišla na svět s mírnými porodními bolestmi, respektive se čtvrtročním zpožděním. Ještě minulý rok v květnu plánovali tvůrci její uvedení v prosinci. Nakonec však na ní tým pracoval celých třináct měsíců.

Foto: Print Screen

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ