Zhruba patnáct stoupenců krajně pravicové Národní strany protestovalo v sobotu na česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti proti rakouským blokádám hranic. Demonstranti zatarasili příjezdovou silnici k české celnici a do republiky pouštěli jen auta, která neměla rakouskou SPZ. Silnice do Rakouska zůstala volná. Blokáda, kterou střežila policie, začala před půl desátou a trvala přes dvě a půl hodiny. Vážnější komplikace v dopravě nezpůsobila.
Nacionalisté považují blokády, které rakouští aktivisté pořádají na protest proti jaderné elektrárně Temelín, za vměšování do záležitostí České republiky. "Bylo by potřeba, aby se tím někdo začal zabývat. Strkáním hlavy do písku se nic neřeší," řekl novinářům místopředseda Národní strany pro Čechy Radoslav Laš. Své názory vyjádřili demonstranti i na transparentech s hesly "Ano dostavbě Temelína" či "Je to jasné, bez JETE půl Rakouska zhasne".
Blokáda byla i odpovědí na totální uzavírky hranic protitemelínskými aktivisty. Rakouští odpůrci atomové energie, jimž vadí elektrárna v Temelíně, v posledních týdnech opakovaně blokovali některé česko-rakouské přechody. Zdůvodňují to údajným porušováním Melkské dohody o Temelínu a chtějí tak přimět rakouskou vládu, aby na Česko podala mezinárodněprávní žalobu.
Provoz na nejfrekventovanějším přechodu z rakouské strany byl během blokády nacionalistů minimální. Do Česka demonstranti pouštěli jak české řidiče osobních a nákladních aut, tak i polské, italské či německé turisty. Rozdávali jim letáky o výhodách jaderné energie a měsíčník Národní politika. "Blokády vnímám vždy jako obtěžování, ale tuhle považuji spíš za recesi, líbí se mi to," řekl podnikatel Ladislav Faktor z Českých Budějovic.
Naopak rakouští motoristé, kteří na hranice přijeli, se museli otočit a jet zpět přes jiný přechod. Hodinu zůstal mezi celnicemi stát autobus s rakouskými turisty, kteří jeli na výlet do Českého Krumlova, a asi dvacet aut, jejichž řidiči raději počkali, až se protestující rozejdou. Přes hranice se nedostala ani Čechorakušanka Dagmara R. z Freistadtu, která pochází z okolí Temelína. Zhruba třicet rakouských řidičů se od přechodu vrátilo.
"Blokády odsuzuji, štve mne, že Rakušáci protestují. Je ale zajímavé, že jen proti Temelínu, když v okolních zemích jsou i jiné jaderné elektrárny. Asi si myslí, že Češi jsou slabší a dají se snáze ovlivnit," naznačila.
"Pokud někdo chce takto vyjádřit svůj názor, dá se to pochopit. Každý má na to v EU právo," řekl čtyřicetiletý Andi Goldberger, který vezl skupinu dětí z Rakouska do Čech na výměnný tábor a jemuž se podařilo na začátku protestu projet.
Úsměvný způsob přejetí hranic zvolila jedna z českých turistek, kterou na přechod přivezl její rakouský přítel. Nasedla na kolo a mezi demonstranty projela. "O Temelínu se mělo jednat dřív, ne až teď to řešit na hranicích. Blokády považuji za zbytečné," uvedla Olga Faturová, která střídavě žije v Čechách a Rakousku.
Shromáždění zorganizovala Národní politika, měsíčník Národní strany. Demonstraci přichystali nacionalisté záměrně na sobotní dopoledne, kdy hodně Rakušanů jezdí do Čech na nákupy. Akci povolily místní i další úřady. "Viděl jsem to jako pozitivum, abychom tuto akci podpořili. Aby určité skupiny se zamyslely a něco s blokádami hranic učinily," řekl starosta Dolního Dvořiště Alfréd Krenauer. Částečnou blokádu uvítal. "Je to jakési upozornění. Nejsme zastánci toho, co provádí rakouská strana," dodal starosta.
Foto: ČTK