Hrdinný Čechoslovák jde na popravu. Manželka vzpomíná

Domácí
1. 12. 2012 15:01
Otto Katz (čtvrtý zleva).
Otto Katz (čtvrtý zleva).

S generálním tajemníkem komunistů Rudolfem Slánským skončil před šedesáti lety, 3. prosince 1952, na šibenici také muž, který se stal předobrazem jednoho z hrdinů slavného filmu Casablanca. Byl tajný agent André Simone alias Otto Katz strůjcem vraždy Jana Masaryka? A musel proto zmizet? TÝDEN přináší také dosud nepublikované vzpomínky Katzovy ženy.

Několik dní před popravou zazvonil v pražském bytě manželky Otto Katze Ilsy telefon a neosobní hlas se jí zeptal, jestli chce navštívit svého k smrti odsouzeného muže.

Setkali se v předvečer vykonání rozsudku. Bledý, vyhublý, nepřítomně hledící Katz je oddělený od ženy ocelovým pletivem. "I když Ilsa ví, že spolu smějí hovořit pouze o rodinných záležitostech, napětí nevydržela: "Ty jsi skutečně dělal věci, které jsi přiznal?" On mlčí...

Rukopis s autentickým svědectvím ženy, která se narodila v Berlíně, zemřela v Praze v roce 1986 a do konce života zůstala přesvědčenou komunistkou, nyní poskytl TÝDNU jeho autor Jaroslav Hojdar, který žije v Sezimově Ústí u Tábora. S Ilsou Katzovou se setkával v 60. letech, jím zpracované vzpomínky manželky jedné z nejkontroverznějších obětí procesu z roku 1952 nikdy nevyšly.

* Jaké tajemství si agent sovětské tajné služby Otto Katz vzal do hrobu?

Čtěte Týden.* Co se stalo s lékařem ohledávajícím mrtvé tělo Jana Masaryka, který tvrdil, že stopy na místě zametal Otto Katz?

* Co André Simone-Katz prohlašoval o Marlene Dietrichové, jejímž byl milencem?

* Proč si britská tajná služba MI-5 myslela, že Katz je "mocnější" než vůdce komunistů Klement Gottwald?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 3. prosince 2012.

Autor: Vladimír ŠevelaFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ