Hrušeň či jabloň lze nově pokácet i mimo zahrady. Bez povolení

Domácí
30. 8. 2014 15:05
Z ovocných druhů se bude moct porazit například hrušeň, jabloň, meruňka, ořešák, třešeň a třeba i pistáciovník nebo mandloň.
Z ovocných druhů se bude moct porazit například hrušeň, jabloň, meruňka, ořešák, třešeň a třeba i pistáciovník nebo mandloň.

Bez povolení se budou moct kácet nejen ovocné stromy, které rostou na zahradách, ale i ty na dalších pozemcích v blízkosti domů, chat či chalup nebo na veřejných prostranstvích. Ministerstvo životního prostředí vyhovělo zásadní připomínce, kterou k novele vyhlášky o ochraně dřevin vzneslo několik subjektů. Nově by se tak mohly kácet ovocné stromy například i na nádvořích nebo v dalších částech obcí, kde běžně rostou.

Úřad vedený Richardem Brabcem (ANO) na jaře navrhl kvůli neuspokojivé právní úpravě další novelu vyhlášky. Tento týden skončilo připomínkové řízení a normu čeká už jen schválení legislativní radou vlády. Platit má začít od listopadu, aby stihla vegetační klid, kdy se může kácet.

"Zásadní posun je, že jsme se po debatách s Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním přesvědčili, že můžeme udělat posun. Konkrétně jde o pozemky tvořící jeden funkční celek se stavbami pro bydlení nebo individuální rekreaci, jako jsou zastavěné plochy nádvoří nebo ostatní plochy," řekl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Z ovocných druhů se bude moct porazit například hrušeň, jabloň, meruňka, ořešák, třešeň a i třeba pistáciovník nebo mandloň. Pro ostatní neovocné druhy si budou muset lidé obstarat souhlas úředníků. Cenné a okrasné stromy s průměrem kmene přes osmdesát centimetrů ve výšce 1,3 metru nad zemí se naopak nově nebudou moci vůbec volně kácet ani na vlastní zahradě.

Podle Dolejského ale nebylo možné vyhovět požadavku na rozšíření volného režimu kácení kromě ovocných dřevin i na dřeviny okrasné a nepůvodní. Je přesvědčen, že ostatní zeleň včetně geograficky nepůvodních druhů a okrasných dřevin může v blízkosti obydlí přispět třeba ke snížení prašnosti nebo hlučnosti. Některé nepůvodní druhy dřevin, jako jsou třeba borovice vejmutovka, trnovník akát nebo dub červený, jsou navíc odolnější než původní druhy, proto by se prý neměly z ochrany vylučovat.

Právě loni, po uvolnění vyhlášky, zaznamenaly podle MŽP úřady nárůst počtu poražení mnoha cenných stromů, především těch, co se v minulosti nesměly kácet. Vyhláška totiž umožňovala na stavebně oplocených pozemcích kácet veškeré dřeviny bez povolení orgánu ochrany přírody a nehledě na jejich rozměry. Hlavním argumentem bývalého vedení MŽP v čele s Tomášem Chalupou (ODS) byla vlastnická práva a odpovědný přístup vlastníků.

Poslanec Jan Zahradník z ODS proto na jaře žádal, aby současné vedení ministerstva vyhlášku neměnilo. Aby se vlastníci pozemků mohli svobodně rozhodnout o nakládání s dřevinami bez nutnosti žádat obec o povolení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Vostárek Josef

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ