<span>I bleskové povodně</span> lze předpovědět!

Domácí
30. 6. 2009 10:00
Varování majetek nezachrání, ale lidské životy ano.
Varování majetek nezachrání, ale lidské životy ano.

Varování majetek nezachrání, ale lidské životy ano.Už před osmi lety vyvinuli tuzemští meteorologové systém, který při bleskové povodni může zachránit lidské životy. Kromě Olešnice v Orlických horách však tuzemské obce o přístroj zhruba za 200 tisíc korun zatím neměly zájem.

Nečekaně rychlý, prudký, ničivý a ohrožující lidské životy. To jsou základní atributy přívalového deště. A přesně ten zabíjel před několika dny na Moravě. "Přesné místo, kam spadne přívalový déšť, neumí určit nikdo. Jeho síla a rozsah se těžko diagnostikuje," krčí rameny moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD), který následky zkázy na Novojičínsku sledoval z vrtulníku i přímo v postižených obcích.

ČTĚTE TAKÉ: Voda znovu útočí. Česko sužují bouřky

O nevyzpytatelnosti přívalových dešťů se zmiňuje už Kosmova kronika a ani devět století po jejím sepsání se věda nenaučila předpovídat, které lokality živel zasáhne. Stále nad vědou vítězí příroda. Jinak řečeno, meteorologové deset patnáct minut před "útokem" přívalového deště vědí, nad kterým regionem si déšť najde cíl, neurčí ale přesně místa, kam zhoubná průtrž mračen dopadne.

Nejnovější informace o povodních.

"Podle vývoje vydáváme aktualizovanou výstrahu, ale jen několik desítek minut před událostí," potvrzuje meteorolog Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze. "Kam přesně dopadne přívalový déšť, to prostě nejde předpovědět," říká smířeně i starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Právě v Jeseníku náhlá povodňová vlna z přívalových dešťů zabila čtyři místní.

Škody po povodních pomáhá odstranit armáda.Deset minut na záchranu

Přesto existuje systém, který by při bleskové povodni pomohl zachránit nejeden lidský život. Už osm let navíc experimentálně funguje v Olešnici v Orlických horách, kterou v roce 1998 spláchla podobná přívalová povodeň, jaká teď postihla Novojičínsko a další části republiky. Systém v Olešnici tvoří dva srážkoměry v kopcích nad obcí a jeden hladinoměr. "Systém je propojen s našimi mobilními telefony, a jakmile se něco děje, dostáváme formou SMS zpráv varování - například já jako předsedkyně povodňové komise nebo velitel hasičů," říká starostka Olešnice Eva Skalická.

K TÉMATU: OBRAZEM: povodeň zasáhla jižní Čechy

Varování prý přichází několikrát do roka, především při jarních táních a přívalových deštích. "Než k nám zvýšený průtok dorazí, máme 30 až 45 minut času na to, abychom podnikli nějaká opatření. Je to super!" pochvaluje si starostka.

Podrobnosti o systému poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ klimatolog Ladislav Metelka z pobočky ČHMÚ v Hradci Králové. "V okamžiku, kdy se už voda valí do vesnice, je pozdě. První jasný signál, že se něco děje, jsou intenzivní srážky, které začnou vypadávat někde nad obcí. Jde o to využít čas, než voda z kopců steče dolů, a co nejdříve zalarmovat lidi," říká Metelka. Systém samozřejmě neochrání domy a majetek, ale v extrémních situacích je hlavním účelem uchránit před utopením obyvatele postižených obcí. Když se dozvědí, že mají pět nebo deset minut, vezmou si to nejcennější, co mají, a utečou do bezpečí.

Podle odborníka zemřelo několik lidí zbytečně.Mohlo být méně obětí

Pomohl by ale opravdu podobný systém minulý týden při povodni na Novojičínsku? "Je to hypotetická otázka, neznám přesné okolnosti. Ale pokud šlo o povodňovou vlnu z přívalových srážek, která přišla náhle a ještě k tomu v noci, možná nemusely být tak vysoké počty obětí na životech, protože některé lidi by se podařilo evakuovat včas," uvažuje klimatolog Ladislav Metelka. Náklady na dva srážkoměry, hladinoměr, počítač a telekomunikační zařízení se pohybují od 150 do 200 tisíc korun. Provozovat několik let či dokonce desetiletí zdánlivě zbytečný systém však obcím připadá jako plýtvání penězi.

Realita chaosu

"Po bitvě je každý generál," hodnotí katastrofické povodně na Novojičínsku starostka vytopené obce Kunín na Novojičínsku Dagmar Novosadová. Varovný systém jako v Olešnici kunínská radnice samozřejmě nemá, takže obec byla zasažena povodňovou vlnou v naprosto nepřipraveném stavu. Ve středu 24. června o půl šesté večer se v obci náhle vypnul proud. "V osm jsem dostala od policie informaci, že se v potoce Jičínka zvedá voda. O povodních nepadlo ani slovo."

ČTĚTE TAKÉ: Na Novojičínsku zmizí po povodni desítky domů

Po nejasné zprávě přesto požádala zastupitele obce, aby stav vody u Jičínky hlídali. Po deváté začala říčka kulminovat. "A během několika minut byla vesnice odříznuta od světa," popisuje starostka. Do místního rozhlasu kvůli setrvávajícímu výpadku proudu radní žádné pokyny vydat nemohli. "Neměli jsme ani signál na mobilech nebo haproval," dodává. Sirénu na kliku radnice nemá. Ani megafony. "K čemu by to ale bylo, poslat do povodně zastupitele s tlampači," přemítá zpětně starostka, "možná by vzbudili pár už spících sousedů, ale sami by se mohli v divoké vodě utopit."

V sousední Žilně mezitím náhle rozvodněná Jičínka utopila ženu středního věku. Do Kunína, který byl odříznut od zbytku světa, se v osudnou noc nedostali záchranáři k muži se srdeční příhodou a ten zemřel. Systém, který využívá Olešnice v Orlických horách, tedy možná v Žilině a Kuníně mohl ušetřit dva lidské životy.

Foto: ČTK

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ