Slečna Dita Cermanová se ve čtvrtek zamyslela a dospěla k závěru, že padesát mrtvých běženců (nalezených ve čtvrtek v odstaveném chladicím voze na dálnici v Rakousku) je málo. A zklamání nad nízkým počtem obětí vyjádřil třeba i Jiří Havel. Zdaleka nebyli sami. Tak se časopis TÝDEN zamyslel také. Nad diskusemi, které dnes může sledovat každý, kdo má Facebook.
V aktuálním čísle TÝDNE jsme se rozhodli podívat se na profily lidí, kteří si žijí své běžné klidné rodinné životy plné lásky, a přitom v nich zřejmě zároveň dříme neukojená potřeba zjevit svůj často hraniční světonázor. Činí tak na internetu a - překvapivě - bez studu a v plné palbě pod vlastním jménem, podobenkou a fotkami svých dětí a vnoučat. Bez zamyšlení alespoň nad vlastní beztrestností.
Oslovili jsme právníky pro pomoc se systematickým pojmenováním toho, co se na Facebooku děje, když se tam například objeví:
"Žádná škoda... je jich jak blech" (Jiří Havel), "Konečně první pozitivní zpráva, co běženců se týká :-)" (Petr Herman), "Dobře jim tak. už jsem to psala, ja zadnej soucit s nima nemam. Mají zůstat doma ne se cpát někam, kde ví, že je stejně nikdo nechce." (Daniela Prusova), "Málo!!!" (Martin Zajíc), "Že by řešení, pojídzné plynové komory?" (Adam Švec)...
Komentáře podobného ražení namířené na uprchlickou vlnu jsou samozřejmě k nalezení pod články zpravodajských serverů celé Evropy. I v Americe, samozřejmě. Dělá nás to ale lepšími?
Více čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 31. srpna 2015.