<span>Imunitu neomezíme,</span> vzkazují budoucí poslanci

Domácí
27. 5. 2010 06:45
Poslanci si imunitu neomezí. Přílepky by ale zakázat sami sobě chtěli.
Poslanci si imunitu neomezí. Přílepky by ale zakázat sami sobě chtěli.

Poslanci si imunitu neomezí. Přílepky by ale zakázat sami sobě chtěli.Přílepky zrušíme. Imunitu? Tu ne. Možná už za pár dní noví poslanci si na "své" sáhnout nenechají. Ovšem něco proti korupci by přece jen v další volebním období změnili. Ukázal to průzkum občanského sdružení Oživení, které se zabývá bojem proti korupci. Strany se přitom v předvolebním boji slovy o korupci zaklínají. Sliby na toto téma nevynechala jediná z nich.

Když však měli odpovědět na konkrétní dotazy, vyšlo najevo, že budoucím poslancům se nebude chtít příliš do odpolitizování státní správy, omezení imunity zákonodárců a neudělají zřejmě také nic pro to, aby mohli občané podat žaloby ve veřejném zájmu.

ČTĚTE TAKÉ: Protikorupční balíček prošel sněmovnou. Narazí v Senátu

Přílepky na řadě

Sdružení oslovilo dvě stovky kandidátů ze sedmi stran s nejlepšími preferencemi. Odpověděla asi čtvrtina. Nejochotněji odpovídali sociální demokraté a komunisti (29 z 52 odpovědí). "Z výsledků je možné interpretovat tendence budoucí sněmovny. Tam, kde se objevilo větší množství negativních odpovědí, zůstáváme skeptičtí. Kladné odpovědi převládají," vysvětluje ředitel sdružení Štěpán Rattay.

Nadějně naopak dopadly odpovědi, které se týkaly takzvaných přílepků, tedy dodatečných úprav schvalovaných zákonů o paragrafy, které s nimi vůbec nesouvisí. Na čistotu legislativy si budoucí poslanci jsou ochotni posvítit. Z 52 dotazovaných bylo pro zákaz přílepků 47 kandidátů.

Dokonce to vypadá, že by se veřejnosti mohly více otevřít také stranické účty. Dotazovaní kandidáti byli bez výjimky ochotni zprůhlednit finance svých partají na volební kampaň, omezit jejich výši a také využívání radničních novin pro politickou propagaci stran (41 z 52 dotázaných).

Už v sobotu se změní sněmovna. Co udělají poslanci proti korupci?Byli by pro zavedení sankce za zneužití veřejné funkce (49 z 52), ale funkci komisaře pro svobodný přístup k informacím by nepodpořili (pro 19 z 52). „Výsledky napovídají, že v nadcházejícím volebním období by sněmovna mohla být ušetřena protlačování zájmů lobbistických skupin, a existuje také šance, že by se jednání sněmovních výborů i komisí stala otevřenými. Naopak k omezení zákonodárné iniciativy jednotlivých poslanců převládá mezi kandidáty jednoznačná nechuť," komentuje Rattay.

Imunitu? Nedáme

Odpovědi kandidátů také potvrzují, že poslanci si nadále budou bránit svou imunitu v plném rozsahu. Pro zachování imunity se jednoznačně vyslovilo 35 dotázaných, 17 bylo pro omezení.

Kandidáti ovšem jednoznačně odmítli dva návrhy směřující k omezení možné korupce ve veřejné správě: aby se vedoucí místa v kontrolních státních úřadech obsazovala na základě odborných kritérií, nikoli politických dohod, a také návrh na změnu systému volby mediálních rad. Tu podpořilo jen 32 z 52 dotázaných.

Zákon o státní službě podporuje většina kandidátů, ale jednoznačné to není. Naopak se shodli na tom, že vztahy mezi úřady a firmami by měly být průhledné. Celkem 96 procent kandidátů odpovědělo kladně na otázku, zda souhlasí s tím, aby všechny veřejné subjekty uzavíraly obchodní smluvní vztahy pouze s firmami s transparentní vlastnickou strukturou.

Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ