Oslavy konce roku
Inspekce letos zjistila chybu při prodeji pyrotechniky u více než 34 procent případů
29.12.2020 08:48
Česká obchodní inspekce (ČOI) letos u předvánočního a vánočního prodeje pyrotechniky zjistila porušení zákonů ve 34,5 procenta případů. Sdělil to mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Loni inspektoři zjistili porušení ve zhruba 22 procentech ze 174 kontrol. Zábavní pyrotechnika se nyní podle vládního rozhodnutí nesmí prodávat v supermarketech ani v kamenných obchodech, protože nespadá mezi sortiment základních potřeb, které lze prodávat v nejpřísnějším stupni protiepidemického systému (PES).
"V letošním roce bylo prozatím provedeno 136 kontrol pyrotechniky, 47 kontrol zatím vyhodnoceno jako zjištění porušení zákona, s prodejci bude vedeno také správní řízení pro porušení zákona, následně bude rozhodnuto také o pokutě," uvedl mluvčí.
Loni inspekce uložila za prohřešky v předvánočním a vánočním období pokuty za 112 500 Kč, zakázala prodej 937 kusů pyrotechniky za zhruba 180 000 Kč. Nejčastější chybou bylo, že obchodníci nedodrželi požadavky na skladování, dále se pak výrobky zejména na tržnicích prodávaly osobám mladším 18 let nebo měli prodejci problémy ve vedení evidence.
I když se pyrotechnika běžně nejvíce prodává v tržnicích, letos tomu tak nejspíš nebude. Vláda v současném nejpřísnějším pátém stupni PES kromě výjimek trhy zakázala, nesmí se prodávat ani v kamenných obchodech. "Stále však smí být prodej přes e-shopy s výdejním okénkem, tedy i prodej pyrotechniky - přes e-shopy a výdejní okénka - může být," uvedl mluvčí. Bude ale třeba dodržet zákon, prodejci například budou muset ověřit věk kupujících. Do nejpřísnějšího stupně PES ČR vstoupila 27. prosince.
Podle loňských údajů je Česko je sedmým největším vývozcem zábavní pyrotechniky na světě s vyvezenými ohňostroji za 233 milionů korun. V Evropě je v tomto ohledu na prvním místě Nizozemsko (1,2 miliardy korun). V ČR ale bylo nejvíce firem, které bez dostatečných kontrol prodávají tu nejnebezpečnější pyrotechniku, plyne z analýzy projektu Evropa v datech. Nejpřísnější jsou regulace v Irsku, kde si lze koupit maximálně bouchací kuličky či pistolové kapsle. Většina zábavní pyrotechniky ve světě se dováží z Číny, která se na jejím vývozu podílí z 84 procent. Hodnota čínského exportu dosahuje v přepočtu více než 20 miliard korun.
Zábavní pyrotechnika se řadí do kategorií F1 až F4 podle stupně nebezpečí a úrovně hluku. Zatímco výrobky zařazené do F1 představují velmi malé nebezpečí, s výrobky kategorie F4 mohou manipulovat jen lidé s odbornou způsobilostí.
1