Inspekce: Stavební materiál na Frýdlantsku je zdraví nebezpečná

Domácí
20. 12. 2012 17:45
Podle zjištění ČIŽP má spalovna certifikát na zásypy a podsypy, ty jsou ale zřejmě používány jako stavební materiál (ilustrační foto)
Podle zjištění ČIŽP má spalovna certifikát na zásypy a podsypy, ty jsou ale zřejmě používány jako stavební materiál (ilustrační foto)

Směs strusky, popela a popílku použitá jako stavební materiál na Frýdlantsku je podle zjištění České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zdraví nebezpečná. Podnět k prošetření dá inspekce stavebnímu úřadu. Řekla to vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP v Liberci Danuše Hráská. Závadný materiál s největší pravděpodobností pochází z liberecké spalovny. "Z 90 procent lze předpokládat, že je od nich," uvedla Hráská.

Liberecká spalovna jakékoliv pochybení odmítá. "Neprodukujeme nic nebezpečného, jedovatého a s veškerými materiály nakládáme podle zákona," sdělil mluvčí liberecké spalovny Lukáš Jankovský.

Ekologové z Arniky závadný stavební materiál objevili už loni v listopadu. Byl použitý k zasypání drenáže u Větrova a zbytek někdo vysypal k potoku u lesa. Podle ekologů obsahoval vysoké koncentrace dioxinů a polyaromatických uhlovodíků. Pochybeni zjistila nyní i ČIŽP. "Zjistili jsme, že nesplňuje požadavky z hlediska odpadového zákona při využití na povrchu terénu. Byly tam překročeny limity pro těžké kovy asi ve čtyřech ukazatelích. Sice ne hodně, ale přesto by neměl být využitý pro tyto účely," řekla Hráská.

Protože je to podle ní záležitost stará minimálně čtyři roky, ČIŽP nemůže dát viníkovi pokutu. "Dáme ale podnět na stavební úřad ve Frýdlantu, protože takové použití nebylo povoleno ze stavebního hlediska," nastínila další postup inspektorka. V úvahu podle ní připadají dvě řešení - odstranění černé stavby nebo dodatečné stavební úpravy.

Liberecká spalovna prodává směs strusky, popela a popílku jako stavební materiál SPRUK. Ředitel spalovny Pavel Bernát už dříve uvedl, že materiál, který spalovna dodává, má nejen český certifikát, ale od února také evropskou registraci REACH. "Ta dokládá mimořádnou chemickou a environmentální bezpečnost při použití tohoto materiálu na stavbách," řekl v létě Bernát.

Podle zjištění ČIŽP má spalovna certifikát na zásypy a podsypy. "Budeme atestační úřad upozorňovat na to, že z hlediska odpadového zákona nevyhovuje tento materiál pro povrchové úpravy," dodala Hráská.

Využitím takových směsí při výstavbě cest, zavážkách či rekultivaci skládek se podle ekologů ročně dostávají v Česku mimo kontrolu úřadů tisíce tun popílků s obsahem nebezpečných dioxinů a dalších toxických látek. "Nikdo neví, kolik jedů se tak může dostat do potravního řetězce," řekl v létě předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ