Propuštění exposlanci
Ištvan: Exposlance vrátíme do hry, hřešili i mimo sněmovnu
17.07.2013 14:20 Původní zpráva
Exposlanci, které v úterý večer poslal Nejvyšší soud z vazby domů, se korupčního jednání dopouštěli i mimo sněmovnu. Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan proto svůj boj nevzdává a chce tyto tři občanské demokraty vrátit do hry. On-line deníku TÝDEN.CZ také řekl, že kvůli rozhodnutí soudu rozhodně ze své funkce neodejde. Navzdory kritice.
Ištvan ještě stále nehází do žita ani možnost, že se do vyšetřování nevrátí ani tři propuštění bývalí poslanci za ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, kteří podle obvinění loni přijali jako úplatek lukrativní posty ve firmách řízených státem výměnou za složení svého poslaneckého mandátu a tím údajně dali průchod vládnímu konsolidačnímu balíčku spojenému s důvěrou Nečasově vládě.
"I v tomto směru je možnost postupu a ta je dána tím, že v tuto chvíli není ujasněno, jak širokou exempci Nejvyšší soud svým rozhodnutím vytvořil, to znamená, zda zaujal stanovisko, že vyňati jsou exposlanci i pro případy mimo Poslaneckou sněmovnu," říká žalobce. Podle něj totiž k inkriminované korupční dohodě docházelo i mimo Poslaneckou sněmovnu. "Jsme přesvědčeni, že pro jednání mimo Poslaneckou sněmovnu výluka neplatí," dodává Ištvan.
Zpět do cely
Teď proto hodlá olomoucké vrchní státní zastupitelství požádat Nejvyšší soud, který o dalším nestíhání exposlanců rozhodl, aby tuto skutečnost přehodnotil. "Požádáme Nejvyšší soud o rozhodnutí, zda i pro tyto případy jsou exposlanci vyňati z trestního řízení. Pokud nám dá Nejvyšší soud zelenou, tak budeme ve věci pokračovat," řekl ve středu on-line deníku TÝDEN.CZ Ištvan.
Informace o tom, že se bývalí poslanci svého prohřešku dopustili i mimo Poslaneckou sněmovnu, je podle něj i ve spisu. "Ze spisového materiálu, který jsme Nejvyššímu soudu předkládali, totiž tato okolnost vyplývala. Pokud by tomu tak bylo, tak samozřejmě by v té věci už nemohlo být dále postupováno, nicméně my se domníváme, že takovýto výklad Nejvyššího soudu by byl příliš restriktivní, protože poslanci mohou být vyňati pouze za své jednání v Poslanecké sněmovně," říká žalobce. "Nejvyšší soud z nějakých důvodů možná tuto informaci nezachytil nebo tímto směrem neuvažoval. Nevíme, žádné vysvětlení v tuto chvíli nemáme," dodal.
Neodejdu
Úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo i hlasy po Ištvanově rezignaci, a to například i z úst expremiéra Petra Nečase, o jehož vydání měl Ištvan v těchto dnech požádat jeho sněmovní kolegy. Olomouckého vrchního státního zástupce to však nechává chladným. Jde podle něj o hlasy lidí, kterých se kauza týká. "Postup orgánů činných v trestním řízení je vždycky velmi bouřlivě komentován," říká s klidem.
"Já jsem zatím nezaznamenal, že by kdokoli z mých nadřízených nebo vůbec kdokoli formuloval, že bych nějakým zásadním závažným způsobem, jak to vyžaduje zákon, porušil povinnosti státního zástupce," konstatoval Ištvan. "Pokud se někdo domnívá, že vůči mně má být zavedeno kárné řízení, nechť je vedeno. Já ani v nejmenším nepochybuji, že si svůj postup obhájím," prohlásil.
Zprostředkovatelé trafik
Propuštěním tří bývalých poslanců trestní řízení přesto rozhodně nekončí, upozornil už v úterý večer olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. "Máme tady osoby, kterých se to rozhodnutí Nejvyššího soudu vůbec netýká," řekl pak ve středu on-line deníku TÝDEN.CZ.
V kauze údajných trafik jsou totiž stále vazebně stíhány dvě osoby - bývalá vrchní ředitelka Nečasova kabinetu Jana Nagyová a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček, na něž se vynětí z trestního řízení nevztahuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.