Ištvan versus Vesecká. Druhé kolo války v justici

Domácí
27. 9. 2015 06:15
Ivo Ištvan.
Ivo Ištvan.

Policejní zásah v sídle Energetického regulačního úřadu může mít kromě obvinění předsedkyně Aleny Vitáskové i jeden skrytý motiv: nevyřízené účty mezi dvěma významnými státními zástupci Renatou Veseckou a Ivo Ištvanem.

Je listopad 2007. Na veřejnost proniká informace, že se ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chystá odvolat olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Návrh podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Pospíšil Vesecké vyhoví, i tak ale Ištvan ve své funkci nakonec zůstane. Proti svému odvolání se brání u soudu a svůj spor s ministrem vyhraje.
Je květen 2015. Asi třicet policistů zasahuje v sídle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a vyšetřovatelé následně obviňují předsedkyni Alenu Vitáskovou za to, že jako svou zástupkyni pro právní legislativu jmenovala loni v listopadu Renatu Veseckou.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Vesecká na tuto práci nemá dostatečně dlouhou praxi v oboru. Impuls ke stíhání přitom přišel z moravské, tedy olomoucké části státního zastupitelství, v jehož čele je právě Ištvan.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.Podle některých lidí z Energetického regulačního úřadu mají události, které odděluje osm let, spojitost. Jsou přesvědčeni o tom, že kromě Vitáskové míří útok "ruky zákona" právě i na Veseckou. Jako odplata. Žádné oficiální stanovisko ovšem úřad v tomto smyslu nevydal, protože nemá k dispozici žádný konkrétní - třeba písemný - důkaz. "Mohu říct jen svůj soukromý názor. Myslím si, že je v tom poznat snaha o pomstu určité skupiny žalobců proti paní Vesecké," řekl pouze mluvčí Jiří Chvojka.

Jeho úřad od počátku jakékoli pochybení odmítá. A pokud už někomu vadila Renata Vesecká coby místopředsedkyně ERÚ, mělo se to podle Chvojky řešit maximálně správní žalobou, protože jde o pracovněprávní spor, a nikoli trestním stíháním. Podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality ale Vitásková způsobila státu více než milionovou újmu. I to ovšem ERÚ odmítá.

Státní zastupitelství od Jihlavy přes Brno až do Olomouce ovšem veškerá obvinění o odplatě vůči Vesecké odmítají a proti tvrzení lidí z Energetického regulačního úřadu se důrazně ohradili. "Je to naprostý nesmysl. Celá ta konstrukce je nesmysl," řekl TÝDNU například Ivo Ištvan.

Čtěte TÝDEN.

* Čím argumentují lidé z Energetického regulačního úřadu?

* A čím zase moravští státní zástupci?

* Jaká přesná škoda podle policie vznikla státu jmenováním Vesecké?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 29. ZÁŘÍ 2015.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , ČTK/Fotobanka ČTK, Zbyněk Stanislav

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ