Jak nás šidí aneb návštěva prý nejhorší restaurace

Domácí
5. 4. 2011 10:30
Obsluha v restauraci stále častěji okrádá zákazníky (ilustrační foto).
Obsluha v restauraci stále častěji okrádá zákazníky (ilustrační foto).

Loni bylo v Česku potrestáno víc než dva tisíce majitelů restaurací. Padla i rekordní pokuta 140 tisíc korun. Česká obchodní inspekce poprvé zveřejnila seznam těch největších hříšníků. Na čem šidí nejčastěji a jak se bránit? Sedím v celkem útulné restauraci v centru Prahy a popíjím piccolo za 70 korun. Kávu připraví příjemná číšnice, ochotně přinese mléko navíc. U dvou stolů jedí němečtí turisté a vypadají spokojeně.

Přitom se tenhle podnik objevil v čele černé listiny restaurací, které nejvíc šidí zákazníky. V seznamu České obchodní inspekce (ČOI), který zveřejnil server Aktualne.cz, je na prvním místě právě restaurace Caupona v Michalské ulici v Praze spolu s nedalekou restaurací V lázních v Lázeňské ulici. Obě vlastní Jiří Vavřač, který už na pokutách od ČOI zaplatil 140 tisíc korun jen za loňský rok.

"Jednalo se o vážné a opakované prohřešky," vysvětluje na české poměry nebývale vysokou pokutu Miloslava Fléglová, tisková mluvčí ČOI. "V Lázních jsme mimo jiné objevili nesprávnou míru u piva, u dvou nápojů dělal rozdíl v ceně téměř jedenáct korun. V restauraci Caupona bylo třeba místo 706 korun účtováno 830. Rozdíl vznikl připočtením poplatku za obsluhu, což je samozřejmě nepřípustné."

Některé restaurace v jídelních lístcích neuvádějí ceny (ilustrační foto).Obsluze restaurace Caupona přitížilo i to, že se zákazník z jejich jídelního lístku nedozvěděl konečnou cenu pokrmu. Na webu tripadvisor.com si na obě restaurace stěžovali i cizinci. Jeden popsal, že ho číšník nutil objednat si pití ještě předtím, než mu přinesl menu. Při návštěvě restaurace Caupona jsem před objednávkou kávy dostal hned dva lístky, ale problémy tím obsluha nevyřešila.

Zatímco cenu nápojů nebyl problém zjistit, najít cenu pokrmů byla celkem dřina. V jídelním lístku jsou totiž jídla vyobrazená, ale kolik za ně zaplatíte, v něm chybí. Pod číslem to najdete až v nápojovém lístku. Na fotce vypadají šašliky, 200 gramové špízy z vepřového masa, docela lákavě, ale když podniknete pátrání po ceně, pod číslem pokrmu najdete v druhém lístku údaj: 340 korun. Možná právě proto je hledání tak složité.

"Žádný podfuk v tom nehledejte. V cizině jsem nevěděla, co jím, pak jsem v jedné restauraci objevila menu i s fotkami a hrozně se mi to líbilo, tak jsem to zavedla i u nás," tvrdí provozní zmíněných restaurací Ilona Kukuczková, majitelova sestra.

Nebylo by jednodušší mít jeden lístek jako ve většině restaurací a k fotkám prostě dopsat cenu? "Asi to tam dám dopsat a bude po problémech," uvažuje provozní. A jak vysvětluje další prohřešky? "Holku, co natočila ty piva pod mírou, jsem tady měla na zkoušku, utekla. Příplatek za obsluhu šel mimo účet kasy, to nebyl můj nápad. To prostě neuhlídáte, ale za současný personál bych dala ruku do ohně. Na kasu jsem jim pro jistotu napsala: Dolévejte pivo a noste ceníky."

ČOI: Udělejte si vlastní odhad

Ročně udělají úředníci ČOI pět až sedm tisíc kontrol v podnicích veřejného stravování. Zhruba ve třetině případů zjistí nedostatky a vymáhají pokuty. Sankci přesahující 10 tisíc korun však dostalo jen zhruba dvacet podniků. Nejčastěji právě za alkohol pod míru, nesprávné účtování nebo připočtení položek, které si zákazník neobjednal.

Restaurace Caupona.

"Před zaplacením si vždycky udělám vlastní odhad a v případě nesrovnalostí v cenách si nechám přinést pro kontrolu jídelní lístek," radí Fléglová, jak postupuje jako zákazník v restauraci. Několikrát byla tak nespokojená, že jídlo nechala odnést. "Ptám se třeba, jak slaná je ta polévka, jestli je v ní glutamát. A když mi lžou, klidně to vrátím. Jednou jsem odmítla sníst nedopečené maso, protože to krvavé tajemství šéfkuchaře bylo z drůbežího masa. Vrácený pokrm samozřejmě neplatím. A když mě nechtějí pustit bez zaplacení, klidně zavolám policii," tvrdí.

Kontrolorům z ČOI už dala několik podnětů, aby otestovali poctivost podniků, kde sama narazila. Totéž může udělat vlastně každý. Na stránkách www.coi.cz je elektronická podatelna, kam je možné stížnost sepsat. Loni vyslyšeli kontroloři od nespokojených zákazníků 600 tipů.

Autor: Milan EisenhammerFoto: archiv , Profimedia

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ