Povinné zkoušky z češtiny pro cizince fungují jen pár měsíců. A už se objevily případy, kdy se cizinec certifikát pokusil od školy koupit. Odolat lákavým nabídkám má učitelům pomoci protikorupční školení.
Cizinci, kteří v Česku chtějí zůstat, musejí od ledna prokázat své znalosti jazyka u zkoušky. Jenže mnozí jsou s češtinou na štíru. A pohořet u zkoušky znamená konec českého snu. Někteří se proto certifikát snaží koupit.
ČTĚTE TAKÉ: TEST: Umíte česky jako cizinci?
"Nám se to stalo několikrát, že k nám přišli uchazeči a nabízeli od malých částek až k nabídce poměrně velkého projektu," přiznala před časem Marie Poláčková z Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v pořadu Studio 6. Jak často cizinci s obálkami chodí a jak velké obnosy v nich zájemci o certifikát nabízí, odmítla upřesnit. "Je to velmi citlivé téma, všechny případy už teď hlásíme ministerstvu."
Všichni na školení!
Právě ministerským úředníkům ale svým hlášením přidělala starosti. Potvrdilo se tušené: s certifikáty se obchoduje. "Některé školy mají mezi cizinci lepší pověst než jiné, máme podezření, že by se tam mohlo uplácet," popisuje praxi šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.
Zkouškové statistiky |
Od začátku ledna do konce května přišlo ke zkoušce z češtiny 1630 cizinců. Uspělo jich 1310, tedy přes 80 procent. Většina z úspěšných uchazečů je ukrajinské národnosti. Na certifikát naopak nedosáhlo 320 osob. Zkoušku si doposud zopakovalo 97 lidí. |
ČTĚTE TAKÉ: Úplatky: padlo první trestní oznámení za bonboniéru
Učitelé cizinců zatím o své nové kratochvíli nevědí. "Zatím o tom nevíme. Ale je to absurdní, protože jsme na akademické půdě. Jsme profesionálové a já si neumím představit, že by některý z mých kolegů na úplatek přistoupil," komentovala záměr Poláčková.
Foto: archiv TÝDNE