Lidé, kteří využívají příspěvky od státu, přišli na nový trik, jak obejít zákon. Podle zjištění televize Barrandov těhotné ženy označí za otce svého dítěte nejstaršího člena z rodiny, u kterého předpokládají, že brzy zemře. Po jeho většinou brzké smrti pak dostanou sirotčí důchod, a přitom dál žijí se svým přítelem a zároveň skutečným otcem svých potomků.
Reportér zpravodajské relace Naše zprávy televize Barrandov mluvil s několika ženami, které o těchto praktikách vědí, a mají s nimi dokonce vlastní zkušenosti. Stačilo počkat pár hodin před úřadem sociálního odboru Úřadu práce v Ústí nad Labem a se skrytou kamerou požádat některé matky o radu, jak přijít k penězům. Zatímco některé se zdráhaly a na slovo byly skoupé, našly se i ženy, které mi podrobně popsaly, jak mám jako budoucí otec postupovat, abych od státu získal co největší obnos.
Těhotná žena nahlásí při porodu jiného "otce", konkrétně většinou nejstaršího člena z rodiny svého přítele. Některé ženy tak vydávají za tátu svých dětí prakticky svého tchána - tedy jejich dědečka. V momentě, kdy označený otec ve vysokém věku zemře, dostane dítě sirotčí důchod. Ten pobírá až do osmnáctého roku života.
"A poté, když ten člověk zemře, protože se dá předpokládat, že starý pán, děda, dlouho - teda s prominutím - nevydrží, je sirotčí důchod přiznán dítěti, je to tak, " líčila žena reportérovi televize Barrandov.
A některé ženy jdou ještě dál. Přivydělávají si jako prostitutky starších Němců. Následně otěhotní se svým přítelem a otcovství přiřknou "kunšaftovi" ze zahraničí. Ten většinou - i z obavy o svou pověst - otcovství přijme a na dítě platí alimenty. Po smrti seniora navíc dostane jeho údajný potomek část dědictví.
O podobných praktikách se na úřadech i mezi organizacemi, které se snaží o začleňování nepřizpůsobivých do společnosti, mnoho neví. "Průkazný nárůst přiznaných sirotčích důchodů v časové řadě nemůžeme potvrdit a počet vyplácených sirotčích důchodů je stabilní. Další údaje - jako je věk zemřelého rodiče, po kterém je přiznávám sirotčí důchod - ČSSZ nesleduje," řekla mluvčí správy sociálního zabezpečení Renata Provazníková.
"Finanční situaci řešíme často, ale s takovýmto případem jsem se ještě za pět let, co tu pracuji, nesetkala." řekl Radka Kunešová, terénní pracovnice organizace Člověk v tísni v Ústí nad Labem.