Hlavní město Praha chce předejít hádkám mezi lehkými ženami a jejich zákazníky, kteří nechtějí zaplatit nebo naopak požadují své peníze nazpět. V návrhu zákona, který pražská metropole předložila do sněmovny, popisuje, jak by měly probíhat peněžní transakce mezi prostitutkami a sexuchtivými muži. Mimo jiné z ní vyplývá, že za sex by se nemělo platit v naturáliích. Návrh ovšem řeší i další věci, například regulaci počtu veřejných domů ve městech.
Pokud podle návrhu v budoucnu využijete služeb prostitutek, odpadne vám jedna velká starost. Když k ničemu nedojde, bude vám muset vrátit peníze. "Odstoupí-li (zákazník) od smlouvy, má právo na vrácení úplaty jen tehdy, nebylo-li ze strany poskytovatele doposud započato s plněním. Pokud však již poskytovatel s plněním začal a teprve poté zákazník odstoupil, nemusí poskytovatel vracet zaplacenou úplatu (ani její část)," konstatuje mimo jiné důvodová zpráva k návrhu zákona. "V tomto ohledu nemůže být poskytovatel dotčen pozdějším rozhodnutím zákazníka nevyužít plně služeb poskytovatele, pokud již ten počal plnit," dodává novela. Pokud však podle návrhu zákona zákazník odstoupí od smlouvy "po započetí plnění", bude muset zaplatit plnou výši.
Od dohodnutého sexu ovšem bude moci odstoupit i lehká děva. Například když se jí nebudou líbit zákazníkovy návrhy a chování. A to i tehdy, když už začnou dohodnutou věc realizovat. V tom případě bude mít nárok na poměrnou část dohodnuté částky.
Smlouvu přitom návrh zákona definuje jako smlouvu takzvaného příkazního typu. V nich se poskytovatel zákazníkovi zavazuje, že pro něj obstará nějakou věc nebo činnost. "V některých případech se může jednat rovněž o smlouvy o dílo, popř. smlouvy smíšené," konstatuje důvodová zpráva. Potenciální zákazníci se ovšem nemusejí obávat, že hned po vstupu do veřejného domu něco budou muset podepisovat. Vzhledem "k sociální realitě" a k "faktickému životu" Praha výslovně navrhuje uzavírat smlouvy písemně.
Na sex zadarmo se zákon nevztahuje
Pokud už přitom někdo v budoucnu prostitutku za účelem sexu navštíví, musí počítat s tím, že platby náhrdelníkem, elektronikou či pytlem brambor budou ze zákona nepřípustné. "Navrhuje se rovněž stanovit, že smlouvami o poskytování sexuálních služeb jsou pouze smlouvy úplatné, tedy takové, u nichž bude zákazník poskytovateli plnit určitou majetkovou protihodnotu - odměnu, přičemž odměna musí být dle zákona poskytnuta v penězích," konstatuje důvodová zpráva k zákonu. Již další věta ovšem člověka poněkud zarazí. "Na bezúplatné poskytování sexuálních služeb tento zákon nedopadá," píše se v důvodové zprávě.
Navrhovaný zákon se samozřejmě zabývá i dalšími věcmi spojenými s prostitucí, jako je například povolování veřejných domů, podmínky pro jejich provoz či zdravotní a další kontroly. Hlavní město tento zákon do sněmovny předkládá již podruhé. Poprvé tak učinilo již v minulém období, vzhledem k předčasným volbám však nebyl projednán. Pokud jej poslanci schválí, měla by být prostituce do budoucna uznána za řádné podnikání, ale prostitutky by musely žádat o povolení k činnosti, kterou by pak směly vykonávat pouze za zdmi veřejných domů.
"Zákon především pojmenovává a definuje jev prostituce. To znamená, že je to dobrovolné poskytování sexuálních služeb za úplatu, s důrazem na slovo dobrovolné," konstatoval loni pro Pražský deník v té souvislosti předkladatel návrhu, radní hlavního města pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Cílem návrhu je podle něj především oddělit legální prostituci od té nelegální.
"Fenomén prostituce není v současné době upraven žádným právním předpisem. Neexistuje tak ani legální definice jevu prostituce a jejího provozování, tedy vykonávání a nabízení. Identifikovanými cíli navrhované právní úpravy je regulovat prostituci, podmínky jejího provozování, podmínky provozování zařízení, v nichž může být provozována prostituce, a kontrolu nad dodržováním tohoto zákon," konstatují předkladatelé v důvodové zprávě.
Důvodem je podle nich skutečnost, že nejen hlavní město Praha, ale i další města a obce v České republice se dlouhodobě potýkají s problematikou prostituce jako jevu, na který se váže řada bezpečnostních, společenských i zdravotních rizik. Jenom na území městské části Praha 1 je podle důvodové zprávy několik desítek nočních erotických klubů, kabaretů a obdobně označených zařízení erotického charakteru. "Z uvedeného počtu sídlí více než polovina těchto zařízení v prostoru Václavského náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Obdobných zařízení, v nichž je převážně provozována i prostituce, je v Praze evidovaných necelých sto," konstatuje se ve zprávě.
Problematické jsou podle ní i takzvané priváty, v nichž ve většině případů najaté prostitutky bydlí v přiděleném pokoji a zároveň zde poskytují sexuální služby. Tím prý vzniká maximální závislost na osobě, která má užívací titul k bytu a je současně organizátorem prostituce. "Uvedený stav vytváří vhodné podmínky kriminálním strukturám a působení organizovaného zločinu nejen v oblasti nucené prostituce, ale rovněž pokud jde o obchod s lidmi nebo pohlavní zneužívání osob mladších 18 let," uvádějí předkladatelé.
Právě podobným případům chtějí svým návrhem předcházet. Stát by pak mohl získat více peněz na daňových odvodech. Polepšit by si mohly i obce, kterým by prostitutky nebo provozovatelé veřejných domů ročně platili 1500 korun za každý započatý metr čtvereční prostoru určeného pro výkon této živnosti.