Jak se nakupovala letadla CASA? Podle mizerných podkladů

Domácí
23. 8. 2012 11:24
Letoun CASA C - 295M České armády.
Letoun CASA C - 295M České armády.

Materiály ministerstva obrany, na jejichž základě vláda rozhodla o pořízení dopravních letadel CASA pro armádu, obsahovaly zavádějící informace. Podklady zpracovala kancelář tehdejšího náměstka ministra obrany Martina Bartáka a obrana neměla důkazy, že v zahraničí najdou uplatnění české bitevníky L-159, za něž vláda jeden z dopravních strojů vyměnila. Odbyt pro české podzvukové letouny byl přitom jedním z důvodů, proč kabinet na nákup španělských dopravních letadel kývl. Informoval o tom týdeník Ekonom.

Bartákův mediální zástupce jakékoli zkreslování informací v podkladech pro vládu odmítl.
Informace Ekonomu potvrdil i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. "V roce 2008 nemělo ministerstvo obrany žádné závazné prohlášení zájemce o užívání letounů L-159," řekl.

České bitevníky ani několik let po výměně v zahraničí nelétají. Jeden ze strojů v dvoumístné verzi dokonce nedávno Španělé vrátili zpět do Čech v rámci kompenzací za neúplnou funkčnost některých systémů dopravních letadel.

Bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták.Podle týdeníku Ekonom vznikly klíčové dokumenty, na jejichž základě vláda o zakázce rozhodovala, v Bartákově kanceláři. Materiály vládě předložila tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (dnes TOP 09). "Problémem přitom je, že tyto původně utajené dokumenty obsahovaly neúplné a zavádějící informace," uvádí týdeník.

"Jakékoli zkreslování informací tehdejším prvním náměstkem a jeho úsekem pro vládu při přípravě pořízení letounů CASA je naprosto vyloučené a kategoricky je odmítáme," uvedl v reakci zaslané Ekonomu Bartákův mediální zástupce David Hluštík. Podobné dotazy jsou podle něj pokusem poškodit dobré jméno bývalého náměstka, který byl ministrem obrany v úřednickém kabinetu premiéra Jana Fischera.

Kvůli pořízení čtyř transportních letadel CASA je stíhána poslankyně a exministryně obrany Parkanová. Již dříve se přitom objevovaly informace, že nákup je patrně předražený. U strojů se při zavádění do armády objevily některé komplikace. Kvůli nefunkční ochraně proti raketám například ministerstvo obrany tvrdí, že stroje nemůže vyslat do mise v Afghánistánu. Společnost Omnipol, která obchod zprostředkovala, se ale brání, že letouny mohou i bez protiraketového systému v bojové operaci ISAF létat.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ