Jak se od sametové revoluce změnily podmínky ve vezení?

Domácí
22. 9. 2019 05:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ke změnám, které před 30 lety přinesla sametová revoluce, patřila i reforma vězeňství směrem k mezinárodně uznávaným standardům. Roli Sboru nápravné výchovy časem převzala Vězeňská služba (VS) zbavená militantních prvků, zmizely ponuré vazební cely a rozšířila se vnější kontrola poměrů ve věznicích, například ze strany ombudsmana. Náměstek VS Simon Michailidis uvedl pro ČTK, že snaha o proměnu vězeňství vyvolávala zpočátku spíše zmatky.

"Se společenskou změnou přicházely i změny ve vězeňství, které měly přinést jeho humanizaci, klást důraz na přípravu na bezpečné propouštění vězňů, na spolupráci se státními organizacemi, církvemi, neziskovkami a dalšími. Došlo k důsledné depolitizaci sboru. Nicméně začátkem 90. let tento entuziasmus přinesl spíše určitý chaos a rozbití dosavadního systému, který nebyl nahrazen systémem jiným," popsal Michailidis.

Moderní kontury se v českém vězeňství podle náměstka objevovaly až od druhé poloviny 90. let. "S vězni se začalo pracovat ve větší míře individuálně. Výrazně přibyli vychovatelé a další odborní zaměstnanci. Vznikly specializované oddíly pro vězně s různými poruchami osobnosti, kteří vyžadují individuální péči," připomněl některé z nových přístupů k odsouzeným.

Už v roce 1990 byl zrušen trest smrti a nejpřísnější alternativou potrestání pachatelů tak zůstalo doživotí. V současné době si ho odpykává 46 lidí, z toho tři ženy.

Věznice se i dnes potýkají s problémem, který řešily už za minulého režimu: s přeplněností. Nedostatek ubytovacích kapacit pomáhají řešit v první řadě amnestie, jichž postkomunističtí prezidenti vyhlásili zatím pět. Nejmasovější amnestií v poválečných dějinách země se stala ta, kterou k 1. lednu 1990 podepsal nový prezident Václav Havel. Na sklonku roku 1989 bylo v české části republiky za mřížemi 22 365 lidí, po amnestii tam zůstalo 1259 obviněných a 5003 odsouzených.

Stoupající trend

Počty v obou kategoriích však začaly rychle zase stoupat. Ve vazbě bylo v únoru 1995 rekordních 8929 lidí, k čemuž přispěli nejen noví pachatelé, ale také prodlužování délky vazebního řízení. Počet odsouzených vězňů dočasně poklesl počátkem nového tisíciletí i díky četnějšímu ukládání alternativních trestů, například obecně prospěšných prací. Ty se však u části pachatelů ukázaly jako neúčinné. Rok 2012 se pak do historie novodobého vězeňství zapsal překročením hranice 23 500 vězněných. Následovala další rozsáhlá amnestie, tentokrát z pera Václava Klause.

Počet odsouzených vězňů se mírně snižuje teprve v posledních několika letech. "Klesá trestná činnost, což koresponduje s faktem, že ČR je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě," vysvětlil Michailidis. Kapacita věznic ale i tak zůstává nedostačující a jejich naplněnost se pohybuje v průměru okolo 105 procent. Vězeňská služba rekonstruuje stávající prostory, které jsou někde - například v Mírově - staré i stovky let. "Zatímco téměř ve všech bývalých komunistických zemích ve střední Evropě již postavili nové věznice, v Česku zatím žádná není," poznamenal náměstek.

Ke snížení počtu vězňů je podle Michailidise v prvé řadě nutná změna trestní politiky státu. "Stále zůstává faktem, že v ČR se ukládá trest odnětí svobody za některé trestné činy a přečiny, za které se ve zbytku Evropy ukládají jiné, mnohem účinnější a pro stát lacinější tresty," podotkl.

K dalším tradičním problémům vězeňství patří zaměstnávání lidí ve výkonu trestu. Například v roce 1999 pracovalo jen 36 procent práceschopných vězňů, v posledních letech se Vězeňské službě daří držet zaměstnanost na zhruba 60 procentech. V současné době zaměstnává vězně celkem 350 různých subjektů.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ElasticComputeFarm

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ